Cselekvési terv a tokaji védelméért
A kormány Olaszországgal és Szlovákiával szemben is lépéseket tervez a tokaji bor és borvidék megóvása érdekében - jelentette be Daróczi Dávid kormányszóvivő.
Daróczi Dávid Olaszországgal összefüggésben azt mondta: ellentétes az európai közösségi joggal az, hogy egyes olasz borokat "Tocai" megnevezéssel jelölnek meg. Ezt a döntést az Európai Bizottság többször megerősítette, de Olaszország továbbra sem tartja be, ezért a kormány cselekvési tervet fogadott el, hogy érvényt szerezzen a magyar érdekeknek.
A "Tocai friulano" vagy "Tocai italico" az olaszországi Friuli-Venezia Giulia tartományban hagyományosan termesztett szőlőfajta, melyből a "Collio" vagy "Collio goriziano" földrajzi megjelölés alatt forgalmazott borokat állítják elő. A magyar "Tokaji" földrajzi megjelölés védelme céljából született megállapodás megtiltotta a "Tocai" kifejezés használatát a fent nevezett olasz borok leírására, egy 2007. március 31-ig tartó átmeneti időszakot követően.
Daróczi Dávid a cselekvési terv részleteiről elmondta, Magyarország először az olasz féltől és az Európai Bizottságtól kér tájékoztatást arról, mit tesznek a jogellenes helyzet megszüntetéséért. Hozzátette: a kormány az európai parlamenti képviselőket is bevonja az ügybe, ha mindezek után sem várható a visszás helyzet rendezése, Magyarország bírósági eljárást kezdeményez.
Szlovákiával kapcsolatban az okoz gondot, hogy a területi korlátozást nem tartotta be a szomszédos ország. A tokaji borvidék egy része átnyúlik Szlovákiába, ezért az ezen a területen termelt borok az uniós joggal összhangban viselhetik a tokaji, azaz "Tokajska" nevet. A szlovák fél 565,2 hektáron termelhetne tokaji bort - jegyezte meg.
A szóvivő kitért arra, Magyarország és Szlovákia korábban arról állapodott meg, hogy együtt nyújtja be az uniós borreform keretében az új eredetvédelmi szabályok szerinti termékleírást. Hozzátette: a szlovák területi igények miatt nincs megegyezés a két fél között, sőt a szlovák fél bejelentette, hogy önálló termékleírást készít és önálló borvidéket hoz létre.
Magyarország az Európai Bizottság állásfoglalását kéri arról, hogy összeegyeztethető-e a közösségi joggal a két borvidék és a két árujelző, a "Tokaji" és a "Tokajska". A cselekvési terv szerint, a bizottság írásbeli válasza után, a kormány folytatja a tárgyalásokat a szlovák féllel. Magyarország számára az lenne elfogadható, ha Szlovákia 565,2 hektárra csökkentené a szőlőterületeket, vagy a tokaji borvidékre eső településeket négy falura csökkentené.
Szlovákia és Magyarország 2004-ben aláírt egy megállapodást, amelyben a szlovák fél vállalta, hogy a névhasználat érdekében a határon átnyúló borvidéki területet pontosan lehatárolja, majd gyakorlatilag bevezeti a márka- és eredetvédelem érdekében megalkotott magyar szabályozási és ellenőrzési rendszert.