Szintet lépett a Kövér-féle házmestertempó: a rendszerváltás óta először tiltanak ki képviselőket, felülírva a választói akaratot
A momentumosok és Hadházy Ákos látványos, füstgyertyás tiltakozó akcióját nemcsak rekordösszegű pénzbírsággal, hanem más, eddig példátlan szankcióval is sújtotta Kövér László. Ez a demokráciadeficit újabb szintje: a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy képviselőket tiltsanak ki a törvényhozásból, ahová a választók küldték őket. Megtudtuk: a döntés miatt az ellenzékiek a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak.
Az elmúlt 35 évben példa nélkül álló politikai megtorló intézkedéssel nyitotta a hetet az Országgyűlés. Kövér László fideszes házelnök javaslatára megszavazták hétfő délután az ellenzéki képviselők megbüntetését, amiért március 18-án füstgyertyázással és papírdobálással tiltakoztak a Pride betiltását is lehetővé tevő, de általában a gyülekezési jogot korlátozó kormánypárti törvénymódosítás ellen – amit akkor, ennek ellenére is megszavaztak.
A hétfői ülésnap első szavazása az ellenzéki politikusokra kiszabott rekordösszegű – összesen bő 80 milliós – fizetésmegvonásról és a Parlamentből való kitiltásukról szólt. A Kövér László által javasolt retorzió a füstgyertyázó Hadházy Ákos független, Lőcsei Lajos és Bedő Dávid momentumos képviselőket, valamint a karzatról Orbán Viktort és Putyin orosz elnököt ábrázoló fotókat leszóró, szintén momentumos Sebők Évát, Gelencsér Ferencet és Tóth Endrét érinti. A büntetési tételek a következők:
- Hadházy Ákos: 12 012 570 forint, kitiltás 12 ülésnapról,
- Bedő Dávid: 24 025 140 forint, kitiltás 12 ülésnapról,
- Lőcsei Lajos: 14 415 084 forint, kitiltás 12 ülésnapról,
- Gelencsér Ferenc: 9 610 056 forint, kitiltás 6 ülésnapról,
- Sebők Éva: 11 211 732 forint, kitiltás 6 ülésnapról,
- Tóth Endre: 11 211 732 forint, kitiltás 6 ülésnapról.
Pénzbírságot eddig is gyakran és az utóbbi időben már rendre fejenként tízmilliós összegben szabott ki Kövér László, ám most először fordul elő, hogy megválasztott képviselőket – ha csak átmenetileg, néhány ülésnapról is, de – kitiltanak a munkahelyükről. Ezzel megakadályozzák őket abban, hogy a választáson kinyilvánított választói akaratnak megfelelően képviselhessék a szavazóikat a törvényhozásban – igen, akár olyan akciókkal is kifejezve tiltakozásukat, mint a füstgyertyázás.