Mégsem nyomoznak a cigányellenes képregény miatt

2 perc

2008.09.04. 14:28

Bűncselekmény hiányában elutasította a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Lévai Katalin európai parlamenti képviselő vizsgálati kérelmét a Móricka nevű vicclapban megjelent cigányellenes képregény ügyében. Közben civil szervezetek közös nyilatkozatra készülnek.

Az NNI szerint nem uszító
Bűncselekmény hiányában elutasította a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Lévai Katalin európai parlamenti képviselő kérelmét – közölte a Roma Sajtóközponttal Bartha László, a szervezet sajtószóvivője.

Lévai azért tett feljelentést, mert szerinte a képregény alkalmas a roma lakossággal szembeni gyűlöletkeltésre. A képviselő szerint a publikáció a közösség elleni izgatás illetve az uszítás bűncselekményeként értékelhető. Az NNI korábban feljelentés-kiegészítést rendelt el, majd most elutasította a nyomozást azzal, hogy nem történt bűncselekmény az ügyben. Lévain kívül a Magyar Újságírók Szövetsége, a Roma Polgárjogi Alapítvány, a Roma Sajtóközpont és magánszemélyek jelezték, hogy közösség elleni izgatás miatt feljelentik a vicclapot.

A szóvivő erről azt mondta, az NNI csak jogalkalmazó, és nem tudja, hogy ezek után hol tehet panaszt tenni. A kisebbségi ombudsman utalva a jelenlegi törvénykezési gyakorlatra korábban kételyeinek adott hangot, hogy a büntetőfeljelentések megállnak majd. Kállai Ernő úgy vélte, a képregény közlése jó üzleti húzás volt, amit a főszerkesztő „olcsón megúszhat”. Véleményét támasztja alá, hogy az NNI eddig minden hasonló esetben elutasította a nyomozást, még a hírhedt Fehér Magyarország nevű számítógépes játék esetében is, amelyben nyíltan a romák kiirtására buzdítottak az alkotók.

A Roma Sajtóközpontnak korábban nyilatkozó Dr. Halmai Gábor alkotmányjogász - bár nem zárta ki, hogy akár a gyűlöletre való uszítás bűncselekményét is kimerítheti a közlés - mégis úgy vélte: inkább polgárjogi eszközökkel lehetne hatásosan fellépni az ilyen megnyilvánulások ellen, és súlyos nem vagyoni kártérítésért perelni a lapot. Több civil szervezet ezért bejelentette, közös nyilatkozatot adnak ki az ügyben és keresik a fellépés módját.

A Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) elnöke a nyomozás elutasítására úgy reagált: „ ha ezt szabad, mindent szabad.” Horváth Aladár úgy vélte: a magyar cigányság ma védtelen a magyar jogszabályokkal és jogalkalmazókkal szemben. Hozzátette, olyan „nálunk kevésbé demokratikus országokban”, mint Franciaországban vagy Németországban elképzelhetetlen lenne, hogy ilyen gátlástalanul uszítsanak a kisebbségek ellen.