Szilvásy: Csányi a rendőrkapitányt hívta a házkutatás után

3 perc

2008.09.24. 12:35

Nagyon súlyos helyzet alakult ki, durván beavatkoztak a rendőrség munkájába - mondta Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős miniszter újságíróknak szerdán, azzal az adatgyűjtési üggyel összefüggő feljegyzéssel kapcsolatban, amelyet az országos rendőrfőkapitány írt az igazságügyi miniszternek.

A dokumentum szerint hárman is felhívták Bencze József országos rendőrfőkapitányt - köztük Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója és Demeter Ervin (Fidesz) volt titokminiszter -, miután a Nemzeti Nyomozó Iroda házkutatást tartott az UD Zrt. több telephelyén és szervereket, illetve adathordozókat foglalt le.  

Csányi Sándor
© MTI

Szilvásy György az alkotmányügyi bizottság zárt ülésén az adatgyűjtési üggyel kapcsolatban lezajlott meghallgatása után újságíróknak elmondta: konkrét tudomása nincs arról, hogy politikusok törvénytelenségeket követtek volna el, csak arról tud, hogy az adatgyűjtési ügyben központi szerepet játszó szervezet vezetőjével kapcsolatot tartottak és olyan feladatot adtak neki, amelyet törvényesen nem nagyon lehet teljesíteni.
   
Az adatgyűjtési ügyben olyan információkat szereztek meg, amelyeket törvényesen nem lehet. A célpontok között szerepelt a rendőrség, a nemzetbiztonság, az adóhivatal, a vám- és pénzügyőrség, illetve más nagy nyilvántartásokat kezelő szervek. Az ügy azért is súlyos mert nyomást gyakoroltak a rendőrségre - fűzte hozzá Szilvásy György.

A miniszter hangsúlyozta: a szolgálatok hónapok óta végzik a felderítő munkát, de onnan nem szivárgott ki információ. A miniszter meghallgatásával kapcsolatban Csiha Judit, a bizottság szocialista elnöke annyit mondott: elsősorban az ország biztonságát garantáló joganyagot tekintik át abból a szempontból, hogy van-e benne valamilyen hiányosság, illetve hogy elég hatékonyak-e a törvények.

Csányi a szerverekért aggódott

Csányi Sándor fenntartja, hogy jogtalan és törvénysértő volt az általa tulajdonolt Bonitás-cégcsoport tulajdonában lévő szerverek lefoglalása, amelyek magánérdekeltségei, így a Bólyi Zrt., a Dalmandi Zrt., a Pick Csoport, a Sole-Mizo és a Csányi Pincészet termelési, kereskedelmi, pénzügyi adatait tartalmazzák. A Bonitás-cégcsoport nevében jogi képviselője útján a törvénytelenség ellen írásban panasszal élt a rendőrségnél és a Legfőbb Ügyészségen - közölte az üzletember munkatársa útján szerdán. Csányi Sándor nyomatékosította: nem az UD Zrt. szervereinek lefoglalása ellen élt panasszal, hanem a magánérdekeltségei tulajdonát képező szerverek lefoglalása miatt, amelyeket az UD Zrt. üzemeltetőként tárolt. 

Szerdán Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI rendelkezésére bocsátotta azt a dokumentumot, amelyet az ORFK vezetője, Bencze József szeptember 11-én az igazságügyi miniszter részére készített, s amelyből kiderül: Csányi Sándor szeptember 11-én ugyanebben az ügyben már személyesen is telefonált neki. Daróczi Dávid az MTI kérdésére hangsúlyozta, a feljegyzés nem minősített adat, így azt nyilvánosságra lehet hozni. 

Bencze József feljegyzése szerint - miután szeptember 10-én a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, Laborc Sándor feljelentést tett az UD Zrt. több vezetője és alkalmazottja ellen, valamint házkutatást tartott hat helyszínen, ahol szervereket, adathordozókat foglaltak le - szeptember 11-én délelőtt Csányi Sándor telefonált neki. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója azt kifogásolta, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda a cégcsoportja által üzemeltetett három szervert is lefoglalta, csupán azért, mert azok az UD Zrt. irodájában voltak. Jelezte, hogy ha az üzleti titkok konkurens társaságokhoz kerülnek, az a cégcsoport számára hátrányos lehet, ezért írásban panaszt tett a nyomozó hatóságnál - tartalmazza az anyag.

A feljegyzésben az is szerepel, hogy ezen a napon Jakab Géza nyugalmazott dandártábornok is telefonált a főkapitánynak ebben az ügyben, aki szintén a Csányi-holding szervereinek lefoglalásának jogszerűségét vitatta. Az ORFK a rendőrségi honlapon közzétett közleményben tudatta: a rendőrfőkapitány Csányi Sándor jelzésére válaszolva közölte, hogy "a panaszt az illetékes ügyészség fogja elbírálni".

Jön a bizottságosdi?

A Fidesz szerint nem lenne értelme a lehallgatási ügyben vizsgálóbizottságot felállítani, ráadásul egy ilyen testület alkotmányellenesen működne; a szocialisták szerint erre akkor lenne szükség, ha felmerülne a politikai felelősség kérdése. Répássy Róbert és Csiha Judit azt követően nyilatkozott szerdán az MTI-nek, hogy az SZDSZ ügyvivője kedden közölte: pártja valószínűleg parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a lehallgatási ügyben.