Csökken a német gazdasági növekedés a pénzügyi válság miatt
A nemzetközi pénzügyi válság miatt nem tartható a jövő évre előzetesen előirányzott németországi gazdasági növekedés a berlini kormány két felelős minisztere szerint.
Michael Glos gazdasági és Peer Steinbrück pénzügyminiszter vasárnapi nyilatkozatában egyaránt azt az álláspontot fogalmazta meg, hogy az előirányzott növekedési ütemet jelentősen lefelé kell korrigálni.
A Der Spiegel című hetilapnak a pénzügyminiszter kifejtette, hogy míg az idei, 2008-ra szóló - 1,7 százalékos - növekedési ütem revíziójára nincs szükség, a jövő esztendőre előzetesen megállapított 1,2 százalékos növekedési előirányzatot azonban mindenképp lefelé kell módosítani.
A kormány a jövő esztendőre előzetesen 1,2 százalékos növekedést irányzott elő, s a tervek szerint az előirányzatot október közepén véglegesíti. Sem a gazdasági, sem a pénzügyminiszter azonban nem hagyott kétséget afelől, hogy a nemzetközi pénzpiaci válság hatásai miatt az 1,2 százalék tarthatatlan. Értesülések szerint tekintélyes szakértők a kialakult új helyzetben jövőre 0,5 százalékos növekedést tartanak reálisnak.
Peer Steinbrück pénzügyminiszter ugyanakkor vasárnap élesen kikelt az amerikai kormányzat támogatási csomagterve ellen. Mindez azért is figyelemre méltó, mert a miniszter az elmúlt hét közepén elhangzott kormánynyilatkozatában a terv közvetett támogatása mellett foglalt állást. Ezúttal azonban már azt hangoztatta, hogy a csődbe jutott pénzügyi szektor talpra állását célzó amerikai csomag aláássa a nemzetközi versenyt. Steinbrück szerint a német pénzintézeteket erőteljesen sújtják majd a veszteségek, miközben a washingtoni kormány az amerikai konkurenciát mentesíti a kockázatoktól.
Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke ugyancsak vasárnap aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az amerikai pénzügyi válság következményeként Németországban munkahelyek kerülhetnek veszélybe, s bércsökkentésekre kerülhet sor.