Eger fellebbez a HospInvest engedélye ellen

2 perc

2008.09.30. 16:28

Eger városa megfellebbezi azt a határozatot, amellyel a népegészségügyi szolgálat engedélyt adott a HospInvest Zrt.-nek az egri kórház működtetésére - ezt a városi önkormányzat felhatalmazása alapján a kórházban működő érdekképviseletek ügyvédje jelentette be.

Pajtók Gábor ügyvéd emlékezetett arra, hogy Nagy Kálmán kereszténydemokrata országgyűlési képviselő korábban betekintett az engedélyezési eljárás iratanyagába. Ennek alapján a civilben orvosként dolgozó politikus közölte, hogy a személyi feltételek hiánya miatt csupán a kórház néhány osztálya működhetne a betegellátás veszélyeztetése nélkül - idézte fel a honatya szavait a jogász. 
 
Mánya Kristóf, a "kórházvédők" szóvivője szerint az a látszat, hogy politikai nyomásra bizonyos döntéshozók érdekcsoportok uszályába kerültek. Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének intézményi vezetője úgy fogalmazott: "nem biztos, hogy sztrájkolni fogunk, de meg fogjuk találni azt a megoldást, ami lehet, még a sztrájknál is ütősebb". 
 
Szabó Pál, a "kórházvédő bizottság elnöke" kiosztott egy nyílt levelet a sajtótájékoztatón, amelynek címzettje Sós Tamás, a Heves Megyei Közgyűlés szocialista elnöke. Ebben felszólítják a politikust arra, hogy azonnal bontsa fel a HospInvesttel kötött szerződést. Emlékeztetnek arra a bírósági ítéletre, amely szerint a megye "törvénytelen módon" nyilvánította a pályázat győztesévé a HospInvestet. "Ebből minden józanul gondolkodó ember számára nyilvánvaló, hogy valamennyi lépés, mely a kórházat magántőkés csoport számára kívánja átadni, szintén törvénytelen" - tartalmazza a levél. 
 
A szocialista vezetésű megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, és ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat. 
 
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen. A HospInvest Zrt. augusztus közepén adta be a működési engedély iránti kérelmét az ÁNTSZ-hez, amelyet hétfőn kapott meg a népegészségügyi szolgálattól. 
 
Időközben a Heves Megyei Bíróság jogerősen hatályon kívül helyezte a megyei önkormányzat határozatát, amely a HospInvestet nyilvánította a kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesének. Az ítélet indoklása szerint a HospInvest pályázati dokumentációjához csatolt banki igazolás nem felelt meg a pályázati kiírásban foglaltaknak. 
 
A korábban megkérdezett jogászok szerint az ítélet nem érinti közvetlenül a megye és a cég között létrejött szerződést, annak felbontása polgári peres úton kezdeményezhető. A szerződés felbontását a szerződő felek vagy olyan fél - például a tenderen vesztes pályázó - kezdeményezheti, amelyet közvetlenül hátrányosan érintett az utóbb jogellenesnek ítélt önkormányzati döntés. 
 
Az intézményben működő érdekképviseletek figyelmeztető sztrájkot tartottak szeptember 26-án. Erre azok után került sor, hogy követelésük ellenére a megye nem bontotta fel a HospInvesttel kötött szerződést. Ugyanakkor az egri önkormányzat bejelentette, hogy pert indít a vagyonkezelési szerződés megsemmisítéséért.