Tankolás kannába. Mit, mennyit, hogyan?

1 perc

2008.10.01. 18:10

Az egyre növekvő benzinárak arra késztetik a határmenti autósokat, hogy külföldön tankolják meg járműveiket. Az Európai Unión belül ez ma már nem okoz semmiféle problémát. Elvileg. Ugyanis néhány szabályt mindenképpen figyelembe kell venni, ha nem akar súlyos büntetéseket fizetni.

© Autómenedzser
A csomagteret ugyanis tilos telepakolni benzines kannával. Bevett szabály, hogy 10 liter üzemanyagot – tehergépjármű esetén, 60 litert – szállíthatunk a járműben. Lengyelországban ugyanakkor 20 liter, Németországban, Ausztriában 10 liter a határ, ám Luxemburgban a legkisebb kannában is tilos üzemanyagot szállítani a járműben.

Természetesen ezt a mennyiséget sem szállíthatja mondjuk gázolajból az az autós, akinek járműve benzines. Bár az Európai Unióban ugyan megszűntek a határok, ha nem EU-s országból hozza, ott vámot kell fizetni érte. A szállításnak is megvannak a szabályai. Vizes, mosószeres, vagy hasonló flakonba tilos üzemanyagot tölteni. Aki elkapnak, komoly bírságra számíthat, és az utazást csak akkor folytathatja, ha kiöntötte az üzemanyagot.

© Autómenedzser
A kannának szigorú kritériumoknak kell megfelelnie: vagyis a DIN-norma szerint 7274, vagy 16904-es számmal minősített kannában lehet üzemanyagot szállítani. Kemény, szilárd, jól zárható eszközt kell választani. És mindenképpen rögzíteni kell egy gumiszalaggal az autóhoz, hogy baleset esetén se okozzon nagyobb bajt. A kaniszterek is el tudnak öregedni, és egy idő után kilyukadhatnak, éppen ezért az előállítási dátumot is figyelembe kell venni. Tíz évnél idősebb modellekbe például tilos benzint tölteni. Az acél kanisztereknél a rozsdásodásra kell figyelni.

Mivel az üzemanyag sem tartható el végtelenségig, fontos, hogy ne hurcolássza évekig a tele kannát az autóban. Az öreg benzin ugyanis veszít a minőségéből.

Autómenedzser