Botanikai ritkaságok kihalásához vezetett a pozsgások globális csempészete

5 perc

2025.02.16. 09:30

A kábítószer-kereskedelem, az emberkereskedelem és a fegyvercsempészet után az egyik legjövedelmezőbb tiltott tevékenység az illegális állat- és növénykereskedelem. A csempészek igen változatos módokon juttatják el vevőikhez az árut.

A Dél-Afrika és Namíbia tengerpartja mentén húzódó hosszú és keskeny sivatagos terület a világ egyik legkietlenebb vidéke. De ott sem minden sivatag, az úgynevezett Succulent Karoo ökoszisztéma például mintegy ötezer növényfajnak ad otthont. A Természetvédelmi Világalap (WWF) valóságos biodiverzitási „kincses szigetnek” nevezte a területet, ahol a világ pozsgás (szukkulens) növényeinek egyharmada él. Nagy részük kizárólag ott honos, nem csoda, hogy szervezett csempészbandák is „aranybányának” tekintik a területet, amely a világ illegális pozsgásnövény-kereskedelmének egyik központjává vált – írta a BBC.

E növények árnyékkereskedelme különösen a koronavírus-járvány idején kezdett szárnyalni, amit a legális és az illegális online piacterek elszaporodása is segített. Dél-Afrikában Kamieskroon városka vált az illegális kereskedelem központjává. A Traffic nevű dél-afrikai civil szervezet szerint a hatóságok több mint 650 fajhoz tartozó, 1,6 millió darab illegálisan kiszedett pozsgást koboztak el 2019 és 2024 között. Bár e fajok egy része kertészetekben is nevelhető, nagy a globális kereslet, különösen a vadon élő egyedek iránt. A csempészek online adják el az árut a főként az USA-ból, az EU-ból, Nagy-Britanniából, Szaúd-Arábiából és Ázsia keleti részéről érdeklődő vevőknek, egyre rafináltabb módokon.