Az amerikai képviselőház is megszavazta a 700 milliárdot a Wall Streetnek
A szenátus után pénteken az amerikai képviselőház is elfogadta a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét. A képviselők 263:171 arányban szavaztak a terv elfogadására. Ezzel a harmincas évek elejének nagy világgazdasági válsága óta a legnagyobb szabású amerikai kormányzati beavatkozás válik lehetővé.
New York-i brókerek lelkesednek a képviselőházi döntés miatt. A Wall Street sóhaja az egekig szállt © MTI/AP |
A megvalósítással kapcsolatban irányelv, hogy a rossz hitelek felvásárlásánál a megmentési alap lehetőleg a legalacsonyabb árat fizeti, de mivel az állam újra eladja a papírokat - ez lehet nyereséges, vagy veszteséges is - , így egyelőre nem tudható pontosan, hogy az egész ügylet ténylegesen mennyibe is kerül majd az adófizetőknek.
A teljes 700 milliárdos mentőösszeget három részletben bocsátják a pénzügyminisztérium rendelkezésére: először 250 milliárd dollárt, majd 100 milliárd dollárt folyósítanak, végül pedig a 350 milliárdos utolsó részt. Az ügylet ellenőrzésére a kongresszus saját felügyelőtestületet állít fel, és a munkát folyamatában egy, a Fed elnöke vezette testület is ellenőrzi. A pénzügyi mentőcsomag első verziójára az alsóházban hétfőn a republikánus képviselők kétharmada, a demokraták 40 százaléka voksolt nemmel.
Az ABC News/Washington Post felmérése szerint az amerikaiak 88 százalékát aggasztja, hogy a mentőöv tervének kudarca ronthat a gazdaság helyzetén. A válaszolók nagyjából fele azt üzente kongresszusi képviselőjének, hogy tegyen valamit, szavazzon igennel, mert aggódik cége vagy nyugdíja miatt, a megkérdezettek másik fele viszont egyértelműen elutasította a mentőcsomagot, és nemmel voksolásra szólította fel képviselőjét.
A világ pénzpiacai az utóbbi napokban drámai módon követték az amerikai pénzügyi mentőcsomag sorsának alakulását. A tőzsdei mutatók nagyot zuhantak a képviselőház elutasításakor, de a piacok egyensúlya helyreállt, annak a megújult optimizmusnak jegyében, hogy a kongresszus a mentőcsomag egy módosított változatát elfogadja.
A képviselőházi elfogadást követően a vezető amerikai tőzsdemutatók megőrizték korábbi nyereségeiket, hiszen a piacok gyakorlatilag már "beárazták" az elfogadást: a DJIA mutató 143 pont körüli, a Nasdaq piac összetett indexe 30 pont körüli nyereséget jelzett. A dollár valamelyest gyengült: egy euróért az elfogadást követően 1,3888 dollárt adtak a megelőző 1,3803 dollár után.