Az amerikai képviselőház is megszavazta a 700 milliárdot a Wall Streetnek

2 perc

2008.10.03. 19:31

A szenátus után pénteken az amerikai képviselőház is elfogadta a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét. A képviselők 263:171 arányban szavaztak a terv elfogadására. Ezzel a harmincas évek elejének nagy világgazdasági válsága óta a legnagyobb szabású amerikai kormányzati beavatkozás válik lehetővé.

New York-i brókerek lelkesednek a képviselőházi döntés miatt.
A Wall Street sóhaja az egekig szállt
© MTI/AP
A felsőház korábban biztos többséggel, 74-25-ös szavazati aránnyal adott szabad utat a kezdeményezésnek. A Wall Street megmentését célzó csomag szenátus - és immár a képviselőház - által elfogadott változata némileg módosított verziója annak az eredeti tervezetnek, amelyet a képviselőház hétfőn váratlanul elutasított. Új elem, hogy a szövetségileg biztosított bankbetétek összegét felemelik 100 ezerről 250 ezer dollárra. Az új verzióba egy 150 milliárd dolláros üzleti és energiaipari adócsökkentés is belekerült, továbbá mintegy 24 millió adófizetőt érintő könnyítés az úgynevezett alternatív minimális adó terén.

A megvalósítással kapcsolatban irányelv, hogy a rossz hitelek felvásárlásánál a megmentési alap lehetőleg a legalacsonyabb árat fizeti, de mivel az állam újra eladja a papírokat - ez lehet nyereséges, vagy veszteséges is - , így egyelőre nem tudható pontosan, hogy az egész ügylet ténylegesen mennyibe is kerül majd az adófizetőknek.

A teljes 700 milliárdos mentőösszeget három részletben bocsátják a pénzügyminisztérium rendelkezésére: először 250 milliárd dollárt, majd 100 milliárd dollárt folyósítanak, végül pedig a 350 milliárdos utolsó részt. Az ügylet ellenőrzésére a kongresszus saját felügyelőtestületet állít fel, és a munkát folyamatában egy, a Fed elnöke vezette testület is ellenőrzi. A pénzügyi mentőcsomag első verziójára az alsóházban hétfőn a republikánus képviselők kétharmada, a demokraták 40 százaléka voksolt nemmel. 

Az ABC News/Washington Post felmérése szerint az amerikaiak 88 százalékát aggasztja, hogy a mentőöv tervének kudarca ronthat a gazdaság helyzetén. A válaszolók nagyjából fele azt üzente kongresszusi képviselőjének, hogy tegyen valamit, szavazzon igennel, mert aggódik cége vagy nyugdíja miatt, a megkérdezettek másik fele viszont egyértelműen elutasította a mentőcsomagot, és nemmel voksolásra szólította fel képviselőjét.

A világ pénzpiacai az utóbbi napokban drámai módon követték az amerikai pénzügyi mentőcsomag sorsának alakulását. A tőzsdei mutatók nagyot zuhantak a képviselőház elutasításakor, de a piacok egyensúlya helyreállt, annak a megújult optimizmusnak jegyében, hogy a kongresszus a mentőcsomag egy módosított változatát elfogadja.

A képviselőházi elfogadást követően a vezető amerikai tőzsdemutatók megőrizték korábbi nyereségeiket, hiszen a piacok gyakorlatilag már "beárazták" az elfogadást: a DJIA mutató 143 pont körüli, a Nasdaq piac összetett indexe 30 pont körüli nyereséget jelzett. A dollár valamelyest gyengült: egy euróért az elfogadást követően 1,3888 dollárt adtak a megelőző 1,3803 dollár után.