Political Capital: a bankrendszer stabil, a hitelezés drágulhat

1 perc

2008.10.06. 18:10

A nemzetközi hitelpiaci válság miatt jelentősen drágulhatnak a jövőben a lakossági és vállalati hitelek Magyarországon, a GDP növekedése pedig akár 1 százalékponttal is alacsonyabb lehet a vártnál - olvasható a Political Capital elemzésében.

A kutatók szerint a bankrendszer iránti csökkenő bizalom okozta pénzintézeti költségemelkedés nagy részét a bankok átháríthatják ügyfeleikre. Ez a lakossági és vállalati kölcsönök kamatának emelkedését jelentheti.

A Political Capital elemzése szerint a válság hatásait Magyarországon mérsékli, hogy a magyar bankrendszer stabil, a bankok hitelezési politikája konzervatívabb, mint tengerentúli társaiké. Magyarországon nem alakult ki az amerikaihoz hasonló ingatlanpiaci buborék, s az a másodlagos jelzálogpiaci konstrukció sem létezik, mely az Egyesült Államokban jelentősen hozzájárult a krízis kibontakozásához.

Az elemzés szerint nem várható, hogy a hazai pénzintézetek csődbe mennek. Mivel a legtöbb magyar pénzintézet külföldi bank tulajdonában van, az anyavállalat csődje esetén a stabil hátterű magyar bankok felvásárolhatják a magyar leányvállalatot, ezzel jelentősen felgyorsítva a hazai pénzpiac koncentrációját - veti fel egyik lehetséges "forgatókönyvként" az elemzés.

A bankpiaci hatásoknál jóval károsabb lehet a hitelpiaci válság hatása Magyarország általános gazdasági helyzetére. A növekedés ütemét visszavetheti, ha az egyre inkább globális hitelpiacon a hazai vállalatoknak már a kölcsönök megszerzéséért is versenyezniük kell régiós riválisaikkal.

Mivel az elmúlt két évben a magyar export jól teljesített, és a válság következtében a legfőbb export célországok gazdasági növekedése jelentősen csökkeni fog, a magyar GDP növekedése akár egy százalékponttal is alacsonyabb lehet az előrejelzéseknél - a Political Capital szerint.