Többen éheznek idén, mint tavaly
A klímaváltozás és a bio-üzemanyagok iránti növekvő kereslet miatt világszerte jelentősen emelkedtek az élelmiszerárak, emiatt az idén 75 millióval több embert veszélyeztet az éhezés és alultápláltság, mint tavaly - mondta el Mária Kadlecíková, a FAO regionális képviselője szerdán a FAO Élelmezési Világnap alkalmából tartott sajtótájékoztatón.
Állami mikuláscsomag éhező magyaroknak |
Honnan szerezhet ételt, akinek nincs pénze? A kérdést az ENSZ becslés szerinti 200 ezer éhező ember, valamint néhány szociálisan érzékeny civil és szakmabeli teszi fel Magyarországon, akik naponta szembesülnek a problémával. Tovább a hvg.hu cikkéhez. |
Az árak további növekedését idézheti elő az, hogy egyre nagyobb a kereslet a bio-üzemanyagok iránt, amelyeket a korábban élelmezési célra szánt növényekből - kukorica, cukorrépa, cukornád, szója - állítanak elő. Az áremelkedések további okai között szerepel a fejlődő országok élelmiszer fogyasztási szerkezetének jelentős változása és a mezőgazdasági beruházások évek óta tartó alacsony szintje az agrárgazdaságban. Emellett a magas élelmiszerárakhoz hozzájárul még a Föld népességének növekedése, a kőolaj magas világpiaci ára, valamint az egyik fő tényezőként a klímaváltozás okozta természeti katasztrófák és a megváltozott éghajlati viszonyok miatt fellépő terméskiesés is.
Míg tavaly 850 millió ember nem jutott megfelelő mennyiségű és minőségű élelemhez, addig a FAO adatai szerint ez a szám 2008-ban 925 millió főre nőtt. A sajtótájékoztatón elhangzott: az éhezők száma a régióban Magyarországon a legalacsonyabb - kevesebb, mint a lakosság három százaléka -, elsősorban a még mindig erős háztáji termelés miatt. A kelet-közép-európai régió országaiban összesen 35 millió ember nem jut elegendő táplálékhoz.
Emellett számottevően csökkentek a mezőgazdasági befektetések is az elmúlt évtizedekben: a nemzetközi és regionális pénzintézetek portfóliójában a mezőgazdaság 1979-ben 33 százalékkal, 2007-ben azonban csupán egy százalékkal szerepelt, míg 1980 és 2005 között a mezőgazdasági segélyek 8 milliárd dollár összegről 3,4 milliárdra zuhantak.
Mindezek tudatában rendkívül fontos volna, hogy az egyes országok kormányai programjaikban a legelső helyre sorolják a mezőgazdaságot, amely a világnépesség 70 százalékának biztosít megélhetést. Csak egy nemzetközi együttműködés segítségével volna elérhető az ENSZ Millenniumi Fejlesztési Céljai között első helyen szereplő célkitűzés, amely szerint 1990 és 2015 között a felére csökkentenék az éhezés által sújtottak számát. Mária Kadlecíková hozzátette: a jelenlegi gazdasági és politikai viszonyok között ezen célkitűzés csak mintegy 35 évvel később, 2050-ben valósulhatna meg.