Dallara: a magyar bankrendszer nem sérülékeny
Nyugat-Európa és az Egyesült Államok felelős a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásáért, ezért a Nyugatnak többet is kellene vállalnia a stabilitás megteremtésében, mint a feltörekvő országoknak – mondta Charles H. Dallara, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vezérigazgatója.
URLguru |
Elismerően nyilatkozott arról, hogy Magyarország az elmúlt két évben jelentősen lefaragta a költségvetési hiányt, de az államháztartás finanszírozási igényét illetően további költségcsökkentést tartana szükségesnek. Véleménye szerint, ha Magyarország egy 5-7 százalékos növekedési pályára szeretne állni később, a jelenlegi nagyvonalú szociális ellátórendszerből is le kell faragnia. Egy ország jóléte a munkaheyteremtéseken keresztül alapozódhat meg és nem az állami szerepvállalásból – jegyezte meg.
Az IIF-ről |
Az IIF-et 1983-ban alapították a nemzetközi adósságválságra válaszul. Tagjai között szerepelnek a legnagyobb kereskedelmi és befektetési bankok, biztosítók és alapkezelő társaságok a világ több mint 70 országából. Az IIF a pénzügyi társaságok mellett együttműködik kormányzatokkal, nemzetközi szervezetekkel, valamint nemzetközi vállalatokkal, így az egyik legbefolyásosabb nemzetközi pénzügyi szövetség. Közel 400 tagja között megtalálható a legtöbb magyarországi bank is. |
Charles H. Dallara a pénzügyi válságot egy nyugatról indult problémaként jellemezte, amelynek okai nem a magyar gazdaságban keresendők. Ugyanakkor utalt utalt arra, hogy az Egyesült Államok és Nyugat-Európa belépett a recesszió előszobájába. Üdvözölte, hogy a válság hatására megrendült bizalmat a jegybankok és az országok vezetői próbálják helyreállítani, ez azonban - mint mondta - időbe telik majd.
A pénzügyi szakember úgy véli, hogy a válság után a pénzügyi piac koncentráltabbá válik, a bankrendszer valószínűleg kisebb tőkeáttétellel, körültekintőbb kockázatkezeléssel fog működni, a vezetői bónuszok mérsékeltebbek lesznek, a bankok forrásaik között inkább a betétekre fognak támaszkodni.
Sz.Zs.