Kockázatértékelés avagy hogyan kerülhetjük el a munkabaleseteket?

2 perc

2008.10.28. 12:22

Az Európai Munkavédelmi Ügynökség által szervezett 2008-2009-es „Egészséges munkahelyek – Jó Önnek, jó a vállalkozásoknak” című kampány témája a kockázatkezelés alapját jelentő kockázatértékelés, mely segíti a munkáltatókat a munkahelyek biztonságosabbá és egészségesebbé tételében, elősegíti a minőségi munkahelyek megteremtését. A kampány az Európai Unió 27 tagállamának munkavállalóit és munkáltatóit célozza meg.

A munkaadók, a munkavállalók, a munkavédelmi szakma képviselői, valamint a felügyelő hatóság szakértői ismerhetik meg egymás, illetve mutathatják be saját nézőpontjaikat, vitathatják meg a különböző álláspontokat. Mindezek alapja a párbeszéd, melynek segítségével elérhető a kampány végső célkitűzése, a munkahelyi balesetek, munkavégzéssel kapcsolatos megbetegedések számának csökkentése.

Hazánkban a leginkább veszélyeztetett területek az építőipar, a feldolgozóipar, a mezőgazdaság és a gépipar. A legtöbb munkabaleset a gépiparban és a feldolgozóiparban következik be. A legsúlyosabb esetek az építőiparban és a mezőgazdaságban fordulnak elő. Egyes becslések szerint Magyarországon 25 százalékos a balesetek eltitkolásának mértéke. A munkabalesetek közül a könnyebb sérüléssel járó balesetek száma, súlyossága jelentősen csökkenthető lenne, ha a munkavállalók és munkáltatók - egymással együttműködve - eleget tennének jogszabályi kötelezettségeiknek a munkavédelmet illetően.

A kockázatértékelés jelentős segítséget nyújt a közvetlen baleseti és egészségkárosító veszélyforrások feltárásában, iránymutatást ad a baleseti veszélyek megelőzéséhez, kiküszöböléséhez és elősegíti a munkavédelmi szabályok betartását, ellenőrzését, valamint a kockázati kommunikációt.

Az Európai Munkavédelmi Hét nyitó napján, október 20-án Budapesten megrendezett Országos Munkavédelmi Fórumon elhangzott, hogy a szakma közös céljaként fokozni kell a jogi felelősséggel, valamint a munkahelyi kockázatértékelés jelentőségével és gyakorlati szükségességével kapcsolatos tudatosságot. Továbbá, olyan szemléletformálásra van szükség, amely megmutatja, hogy a kockázatértékelés egy folyamat, nem pedig egyszeri kötelezettség és hatékony eszköze a megelőző intézkedések azonosításának. A nyomon követés, illetve a felülvizsgálat pedig a munkavédelem fontos, elengedhetetlen eleme. Ezen felül, a hatékony munkavédelem érdekében, a munkavédelmi törvény alapján fokozottan szükséges a foglalkozás-egészségügyi szakemberek bevonása a munkavédelmi folyamatokba.

Magyarországon a Nemzeti Munkavédelmi Politika legfőbb pontjai a munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések teljes körű bejelentésének megközelítése, azok gyakoriságának csökkentése, akár gazdasági ösztönzők bevezetésének segítségével. Ezen felül a szemléletformálásban komoly szerepet játszik a tájékoztatás, az oktatás és a tudományos kutatások.

A Nemzeti Fókuszpont és honlapja az Európai Munkavédelmi Ügynökség nemzetközi hálózatának része, és az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) működteti. A Fókuszpont és a honlap feladata, hogy magyar és a nemzetközi munkavédelmi információk továbbításával, terjesztésével segítse a felhasználókat. A máshol már bevált "legjobb gyakorlatok", vagyis a különlegesen jó munkavédelmi megoldások, módszerek átvételét is, a 27 tagállamot tömörítő Európai Munkavédelmi Ügynökség információs hálózatán keresztül az Nemzeti Fókuszpont végzi.