Bamosz: az ingatlanalapok működése stabil
A magyarországi ingatlanalapok, alapkezelők működése stabil, a törvényi szabályokkal összhangban van, így a befektetők megtakarításai továbbra is biztonságban vannak - áll a Befektetési Alapkezelők- és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) hétvégi nyilatkozatában.
A Bamosz azt követően tette közzé nyilatkozatát, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) november 7-i határozatában felfüggesztette a Magyarországon bejegyzett nyíltvégű ingatlanalapok befektetési jegyeinek forgalmazását. Az ilyen alapok befektetési jegyei az elkövetkező tíz munkanapon nem vásárolhatóak és nem válthatóak vissza a határozat szerint.
A Bamosz közleményében kifejti: a nyíltvégű ingatlanalapok a megtakarításaikat kivonni kívánó befektetők kifizetése céljából ingatlan-befektetéseik mellett olyan likvid befektetéseket is tartanak a portfolióikban, mint az állampapírok vagy a bankbetétek. A hazai piacon az elmúlt években ezen befektetések aránya 40-50 százalékos volt, jóval magasabb, mint a törvényi előírás vagy a nemzetközi gyakorlat.
A nemzetközi pénzügyi válság hatásai azonban a hazai ingatlanalapok tekintetében is kedvezőtlen körülményeket alakítottak ki (csökkenő állampapír-árfolyamok, magas rövid távú bankbetéti kamatok). Mindezen körülmények és az általános befektetői bizalom gyengülése az elmúlt hetekben több nyíltvégű ingatlanalap esetében is nagymértékű pénzkivonáshoz vezetett, jelentősen csökkentve a likvid befektetések arányát - áll a Bamosz reakciójában.
A közlemény a PSZÁF határozatával összhangban kijelenti, hogy a törvényi szabályozást és a befektetői érdekek védelmét szem előtt tartva, amennyiben a likvid befektetések aránya egy adott szint alá csökken, a befektetési jegyek visszaváltását fel kell függeszteni mindaddig, míg az alap kezelője ezt nem tudja a megfelelő mértékig növelni.
Hangsúlyozzák, hogy a PSZÁF határozata nemcsak azokat az alapokat érintette, amelyek esetében a likvid befektetések aránya nagymértékben csökkent, hanem valamennyi nyíltvégű ingatlan alapot. Ennek elsődleges oka a gyors visszaváltási folyamat elkerülése volt a Bamosz szerint.
A Bamosz azt javasolja, hogy a befektetők csak az adott alap befektetési politikájának, portfoliójának részletes megismerését követően hozzanak döntést befektetésükről a forgalmazás ismételt megindítását követően. Ennek során különös figyelemmel legyenek arra, hogy az ingatlanalap mint befektetési forma alapvetően a közép- és hosszú távú megtakarítások célját szolgálja, így az ingatlanalapok potenciális hozamát semmiképpen sem ajánlott összevetni más, néhány hónapos időszakra szóló befektetés teljesítményével.
Az elmúlt két hónap gyors ütemű pénzkivonása és az ingatlanértékesítések időigénye más ingatlanalapokhoz hasonlóan a Raiffeisen Ingatlan Alap esetében is ellehetetlenítette a további visszaváltások azonnali teljesítését, ez indokolta a felügyeleti beavatkozást - közölte a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő.
A PSZÁF november 7-i határozata értelmében a Raiffeisen Ingatlan Alap forgalmazása is szünetel tíz napig. A Raiffeisen Alapkezelő a közlemény szerint minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy az ingatlanalap befektetői mielőbb befektetésükhöz jussanak, addig is olyan hitelkonstrukciót ajánl fel, amely kielégíti a befektetők likviditási igényeit erre az időszakra. A Raiffeisen Alapkezelő tájékoztatása szerint ez idő alatt módosítják az ingatlanalap kezelési szabályzatát a befektetések védelme és a befektetők érdekeinek figyelembevételével.
Az Erste Bank csoport által kezelt ingatlanalapokat illetően a bank viszont indokolatlannak és szükségtelennek tartja a felügyelet intézkedését. Az Erste - amellett, hogy tudomásul veszi a felügyelet döntését - közleményében hangsúlyozza, hogy továbbra is bízik ingatlanalapjai kedvező teljesítményében. Ezt azzal is kifejezésre juttatja, hogy azon ügyfelei részére, akiknek a forgalmazás felfüggesztésének időtartama alatt szükségük lesz az ingatlanalapban elhelyezett tőkéjükre, az Erste Bank az Erste Ingatlan Alap befektetési jegyeinek fedezete mellett hitelt biztosít.
A Raiffeisen mellett az Erste Bank csoport - az Erste Ingatlan Alap kezelője - is felajánlotta, hogy szükség esetén hitelt nyújt ügyfeleinek a befektetési jegyek fedezete mellett.
Azokat az ügyfeleket, akik nem kívánják megtakarításukat az elkövetkező 10 munkanapban felhasználni, a felfüggesztés semmilyen módon nem érinti - teszi hozzá az Erste közleménye.