Álláskeresők küzdelme: a legnépszerűbb módszerek

1 perc

2008.12.19. 11:04

Miként kapcsoljuk össze az álláskeresés fogalmát az internet nyújtotta lehetőségekkel? Kik, hogyan keresnek állást? Felmérés.

A Workania álláskereső portál reprezentatív felmérésében a magyarországi internet használók szokásait is figyelembe véve arra kereste a választ, hogy a lakosság milyen netes hozzáférési lehetőségekkel rendelkezik, és melyek a legnépszerűbb álláskeresési formák. Az 1006 résztvevő bevonásával készült kutatásból kiderül, hogy míg Csehországban a résztvevők 68 százalékának, Szlovákiában pedig 55 százalékának van internet-hozzáférése, addig Magyarországon ez az arány mindössze 43 százalék.

A magyarországi álláskeresők 60 százaléka még mindig újsághirdetések útján igyekszik állást találni, 47 százalékuk a család, barátok, ismerősök kapcsolatai révén keres munkahelyet. A megkérdezettek 33 százaléka használja álláskeresésre a netet,  míg a munkaügyi hivatalokhoz 2 százalék fordul. Az állásbörzéken csupán az álláskeresők 10 százaléka jelenik meg.

Hazánkhoz képest Szlovákiában és Csehországban a lakosság igen magas arányban (70 százalékban) elsőként családi és baráti kapcsolatai révén próbál elhelyezkedni. Ezt követi az újsághirdetések útján történő keresés. Az állásbörzék rendezvényei ezekben az országokban alig használt álláskeresési formák. Ugyanakkor, míg Szlovákiában és Csehországban a személyzeti tanácsadók segítségét a lakosság 30 százaléka veszi igénybe, addig Magyarországon ez az arány elenyésző (6 százalék).
    
Az internet-hozzáférés demográfiai eloszlását is elemezték a kutatók. A legszembetűnőbb különbségeket a kor szerinti megoszlásban figyelhetjük meg. A 18-24 év közötti résztvevők 83 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van internet-hozzáférése otthon, munkában, ismerősöknél vagy iskolában. A 25-34 év közöttiek körében is magas, 67 százalékos arány figyelhető meg. A 35-44 év közöttiek 59 százalékának van internet- hozzáférése, míg 45 éves kor felett fokozottan csökken a felhasználók száma.  

Az érettségi nélküli, szakmai végzettséggel rendelkező megkérdezettek mindössze 28 százalékának van internetes hozzáférése. Ez az arány az érettségizettek körében 64 százalék, a felsőfokú végzettségűek esetén pedig 85 százalék.