BÉT: 300-350 millió forintos eredménycsökkenés 2008-ban
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) nyeresége 2008-ban mintegy 300-350 millió forinttal lesz kevesebb az előző évi 2,6 milliárd forintnál – mondta Mohai György vezérigazgató.
Annak ellenére, hogy a BÉT bevételeinek közel felét adó részvényforgalom 40 százalékkal esett az idén, az eredménycsökkenés ennél jóval kisebb mértékű, ami a szigorú költséggazdálkodással magyarázható.
Patai Mihály, a BÉT elnöke kifejtette: a BÉT forgalmának és kapitalizációjának nagymértékű csökkenése egy világtendencia része, de a magyar tőzsde a veszteségeit tekintve a középmezőnyben végzett a világ tőzsdéi között. Kiemelte, hogy a világban jelenleg végbemenő átrendeződésben Közép-Kelet-Európa és ezzel Magyarország szerepe is átértékelődött, és ezzel a jelenséggel a jövőben is számolni kell.
A tőzsde elnöke szerint a világgazdaságban és a pénzügyi rendszerekben zajló átalakulás még egy ideig el fog tartani, de úgy vélte, vannak olyan jelek, amelyek alapján feltételezhető, hogy kevesebb lesz a probléma, mint azt most gondoljuk. Ilyen pozitív jelként értékelte, hogy az olyan nagy feltörekvő gazdaságok, mint Kína, India vagy Brazília az idén is jelentősen növekednek.
A BÉT számára az elnök fontos fejleménynek nevezte, hogy a magyar tőzsde egy regionális tőzsdei szövetség részévé vált, és ez véleménye szerint hosszú távra meghatározza és javítja a lehetőségeit.
Kérdésre válaszolva Patai Mihály elmondta: a BÉT kereskedési rendszerének cseréjére 2009-ben még nem kerül sor, de megkezdődtek a konzultációk egy új rendszer jövőbeni bevezetéséről. Ezt az elnök azzal kapcsolatban közölte, hogy a BÉT-ben meghatározó tulajdonos bécsi tőzsde vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, egységes kereskedési platform kialakítását tervezik a regionális tőzsdéken.
Mohai György vezérigazgató szintén újságírói kérdésre a jövő évi tervekkel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a BÉT 2009-es tervét az igazgatóság még nem fogadta el, de a tőzsde jövőre is forgalomcsökkenéssel számol, a napi átlagos forgalom 10-15 vagy akár 20 százalékkal is csökkenhet az ideihez képest.
A vezérigazgató közölte, a tőzsde az olyan termékekre koncentrál, amelyek ebben a helyzetben növelhetik a BÉT forgalmát, ilyenek lehetnek például a határidős deviza termékek, de erősítik az árutőzsdét is. Új termékekben is gondolkodik a tőzsde, de ezekről részleteket egyelőre nem kívánt közölni. Szintén nem kívánt megnevezni olyan cégeket, amelyek a közeljövőben tőzsdére léphetnek, csak annyit mondott, hogy a tárgyalások folyamatosak a tőzsdei megjelenésben gondolkodó vállalatokkal.
A tájékoztató sajtóanyaga szerint a Budapesti Értéktőzsde árbevétele 2008. november 30-ig 3,03 milliárd forint volt, és az éves várható árbevétel közel 20 százalékkal marad el a 2007. évi 3,92 milliárd forinttól. Az EBITDA (kamatfizetés, adó és értékcsökkenési leírás előtti) eredmény 2008 tizenegy hónapjában 1,45 milliárd forintot ért el, míg 2007-ben 2,13 milliárd forint volt. A BÉT 11 havi adózás utáni eredménye 2,16 milliárd forint, a 2007. évi 2,59 milliárd forint után.
A BÉT átlagos napi részvényforgalma 2008-ban 21,3 milliárd forint volt, szemben az előző évi 35,5 milliárd forinttal. A részvények kapitalizációja 2008 november végéig 3.721 milliárd forintra csökkent a 2007 december végi 8.239 milliárd forintról. A részvénypiaci kapitalizáció tavaly a magyar GDP 32,4 százalékát, míg az idén a 13,6 százalékát tette ki.