Mit köszönhetünk 2008-ban az autóiparnak?

4 perc

2009.02.03. 08:29

2008-ban a károsanyag-kibocsátás csökkentése, illetve a biztonság fejlesztése volt az autógyártók legfontosabb fejlesztési szempontja. Nézzük a legújabb technikai újításokat.

Ennek köszönhetően az egyre kisebb motorok (downsizing), az elektromos meghajtás és a NOx-katalizátorok egyre nagyobb jelentőséget kaptak. A biztonságról a kamerákkal kiegészített berendezések, az intelligens fény- és futómű-szabályozás, valamint az autók közötti kommunikációs rendszerek gondoskodtak tavaly.

Downsizing - Ahhoz, hogy kellő hatást érjünk el az autópiacon, egyszerűen újra fel kell találnunk az autógyártást – mondta Dieter Zetsche, a Mercedes-Benz első embere. Mindenekelőtt azonban a belsőégésű motorok dominálnak egyelőre. Természetesen nem a régi formában, hanem új recepttel, ami nem más, mint a downsizing. Vagyis: kevesebb hengert alkalmaznak, kisebb hengerűrtartalommal, csökkentett belső súrlódással, kis fogyasztással, alacsony szén-dioxid-kibocsátással.

© hvg.hu
A kis hengerűrtartalmú benzinmotort közvetlen üzemanyag-befecskendezéssel, modern feltöltővel és fejlett vezérlőelektronikával látják el, így a kisebb hengerűrtartalom ellenére nem csökken a teljesítmény. A modern, korszerű dízelmotorokat részecskeszűrővel szerelik fel. A legújabbak már az Euro 5-ös normát is teljesítik. A részecskeszűrőkön (DPF) kívül Denox-katalizátorral is ellátják ezeket, mert a dízelmotor sajátossága, hogy bár kevesebbet fogyaszt, mégis jobban szennyezi a környezetet. Ez a speciális katalizátor összegyűjti a veszélyes gázokat, majd egy rövid oxidációs folyamat során ártalmatlan nitrogénné és oxigénné alakítja át. Egy ilyen speciális NOx-kataliztor van már például a BMW 330d-ben, amely már a 2014-ben életbe lépő Euro 6 határértékeinek is megfelel. Idén az Audi Q7 3.0 TDI is hasonlóan tiszta lesz.

Hibrid modellek A környezetbarát utazáshoz a Toyota az új Priust, a Honda a hibrid Civic mellett az Insight-ot kínálja. Számos európai és amerikai gyártó követi a japán utat: kombinálják a belső égésű és az elektromos motorokat. A GM tavaly két hibrid modellt is a piacra dobott, pár éven belül nálunk is fut majd a BMW X6 Active Hibrid, valamint a Mercedes-Benz ML 450 hibrid. 2012-ben az S-osztály, négy hengeres dízel-elektromotoros meghajtással jön a piacra. A Start/Stop technikának köszönhetően átlagos fogyasztása 7,9 liter lesz.

© Honda

Elektromos autók Szinte üzemanyag nélkül, és így igen olcsón közlekedhetünk az úgynevezett e-autókkal. Egyre több fut az európai utakon, ám, hogy az egyszeri példányoktól mikor jutunk el a szériagyártásig, az egyelőre a jövő zenéje. Hátrányuk a rövid hatótávolság. A litium-ionos akkumulátorok ugyanis nem tudják önmagukat feltölteni menet közben és így sok energiát fogyasztanak. Működő alternatívát kínál viszont a Tesla Roadster. Már tesztelik az USA-ban, Németországban és Angliában az elektromos hajtású Mini E-t, valamint Berlinben az elektromos smart-ot.

Kamera és kommunikáció Mennyivel is lehet itt menni? – kérdezgetik sokszor a vezetők. Mostantól azonban már nem kell ezeket a kérdéseket feltenni maguknak, hiszen a hetes BMW-ben vagy az Opel Insigniában már elérhető tartozéknak számít a kamerás közlekedési táblafelismerő berendezés. Az éjjellátó berendezések (Mercedes-Benz, BMW) szintén jelentősen megkönnyítik a vezetést. Ennek köszönhetően valószínűleg jelentősen csökken majd a gyalogos balesetek száma, hiszen a kijelzőn az árnyalakok is megjelennek. Az intelligens világítás is sokat segíthet: hiszen az új Insigniában például az út és az időjárási viszonyokhoz alkalmazkodik a fényszóró, de a BMW is használ automata távolsági fényt, az új Avensisnek is fejlett az intelligens világítási rendszere.

© Autómenedzser
Balesetmegelőzés Az automatikus követési távolság, automatikus vészfékezés, sávtartó asszisztens, kanyarkövető fényszórók ma már tucatnyi márka több tucatnyi autójában elérhető. 2008-ban elterjedésük mellett tovább is fejlődtek. Az új Mercedes-Benz E-osztály a veszély felismerését követően 0,6 másodperc alatt avatkozik be egy esetleges baleset elkerülése érdekében vészfékezéssel. A Volvo XC 60-ban szériatartozék a City Safety koccanásgátló rendszer. A Mercedes-Benz E-osztály a vezetési stílusból, az utazás idejéből, és a tényleges időből képes kiszámítani a vezető fáradtsági mutatóját. A biztonságos vezetés csúcsa azonban az autók közötti kommunikáció lesz. Egy WLAN-hálózatban a sofőr látja a dugóban várakozókat, a szellemautókat (autópályán, egyirányú forgalomban rossz irányban közlekedőket), vagy akár megkülönböztető jelzésekkel közlekedő autókat.

© GM Media
A 2012-re ígért rendszereket tesztelik már az európai gyártók is, összesen 500 járműben. Eddig a legjobb eredményeket a holland navigációs rendszereket gyártó TomTom cég tudott felmutatni. Itt már a navigációs rendszerek jelzik a dugókat és az úthibákat.

Elektronika 30 éve az ABS megjelenése óta az elektronikának igen fontos szerepe van az autóknál. Optimális biztonság, dinamikus kormányzás és a lehető legnagyobb komfort a cél. Mindezt pedig nem külön-külön berendezésekkel, hanem egy összefüggő rendszer segítségével lehet elérni. Vagyis a motorirányítás, a fékezés, a kormányzás, a rugózás mind egy összefüggő rendszer részei. Ehhez hasonló rendszert használ BMW a hetes szériában. De természetesen az Opel, a Volkswagen és még jó néhány felső kategóriás jármű alkalmazza már az egymással szinkronban működő különböző biztonsági berendezéseket.