Válság: mennyivel kevesebb a meghirdetett állás?

2 perc

2009.02.12. 10:30

Csoportos létszámleépítések, gyárbezárások, csökkentett munkaidőben történő termelés, és szektortól függetlenül sok céget érintően a racionalizálás, ami szinte minden esetben létszámcsökkentést jelent, valamint a létszámstop a leggyakrabban hallott szavak mostanában az álláspiacon. De mennyivel nőtt az álláskeresők száma az elbocsátások következtében?

Hetek, sőt hónapok óta szinte minden nap újabb tömeges elbocsátásokról hallunk. Mindenkinek van olyan az ismerősi körében, aki „a válság” következtében veszítette el állását. Nem hivatalos adatok szerint több mint 23 ezer ember veszítette el állását 2008. utolsó negyedévében valamint 2009. elején, amit mindenki a begyűrűző válsággal hoz összefüggésbe. Ők is versenybe szállnak a szűkülő munkaerőpiacon a közel harmadával kevesebb meghirdetett állásokért - erről készített felmérést a Workania állásportált üzemeltető cég.

A felmérésből kiderül, januárban több mint egyharmadával kevesebb állást hirdettek meg, mint a válság begyűrűzését közvetlenül megelőző szeptember hónapban.  Ez azonban nem lineáris csökkenés eredménye – októberben mintegy 5 százalékkal nőtt az álláshirdetések száma az előző havihoz képest, majd novemberben jelentős csökkenés (34%) volt tapasztalható, amit decemberben újabb 20 százalékos csökkenés követett, majd januárban újabb, 16 százalékos növekedés. Jelentősen és folyamatosan nőtt ugyanakkor az egy hirdetésre jelentkezők száma – januárban átlagosan kétszer-háromszor annyian pályáznak egy állásra, mint 2008. szeptemberben.

A legtöbb állásajánlat az értékesítésben, kereskedelemben dolgozni kívánókat szólítja meg. Kiemelkedően keresettek az informatikai szoftver-szakemberek, valamint a pénzügyi, számviteli, adminisztrációs területen szaktudással rendelkezők. A gépipar, gyártási területek, logisztika, szállítmányozás, ügyféltámogatás, építőipar, ingatlan, egészségügy, szociális szféra – ezek a következő kategóriák a sorban.

Kik keresnek munkát?

Legjelentősebb a növekedés a gépiparban, valamint az építőiparban: 80 százalékkal többen keresnek állást, mint egy évvel korábban. A vendéglátóiparban mintegy 60 százalékkal nőtt az aktív álláskeresők száma.
A válság kapcsán szinte legtöbbet emlegetett autóiparban megközelítőleg 50 százalékkal többen pályáznak aktívan az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Hasonló mértékben – 50-55 százalékkal nőtt a gyártás, valamint az informatika területén elhelyezkedni, állást változtatni kívánók száma is.

A biztonság és védelem területén állást keresők száma mintegy 40, a kereskedelmi, értékesítési területen állást keresőké több mint 30 százalékkal nőtt. Hasonló mértékű növekedés figyelhető meg az elektronikai területen állást pályázóknál: 30 százalék. Mintegy 40 százalékkal többen keresnek időszakos munkát, mint egy évvel ezelőtt.