Hogy áll a pénzügyi stabilitásunk? – az MNB jelentett

2 perc

2009.04.07. 08:11

A pénzügyi stabilitási kockázatokat erősítené, ha a vártnál kedvezőtlenebb környezeti feltételek miatt a hazai vállalatok és bankok forrásbevonása túlzott mértékben csökkenne, ami a vártnál nagyobb és tartósabb gazdasági visszaesést okozna – olvasható abban a közleményben, amelyet a monetáris tanács hétfőn adott ki.

A "Jelentés a pénzügyi stabilitásról című jegybanki elemzés kapcsán, melyet hétfőn publikált a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a monetáris tanács megállapítja: a világgazdasági válság negatív hatásai az elmúlt félévben jelentősen felerősödtek, a reálszféra és a bankszektor tőkeáttétele nagymértékben csökkent.

A finanszírozási lehetőségek szűkülése a világgazdaság korábban vártnál gyengébb teljesítményéhez, valamint a globális pénzügyi rendszer likviditási feszültségeinek növekedéséhez vezet. A kedvezőtlen hatások alól - az ország nagyfokú nyitottsága, valamint erős pénzügyi és kereskedelmi integráltsága miatt - Magyarország sem tudja kivonni magát.

Magyarország kedvezőtlen piaci megítélését az ország és az állam magas eladósodottsága, a magánszektor nagymértékű devizaadóssága, valamint az ország meggyengült növekedési potenciálja fokozza – áll a monetáris tanács közleményében.

A romló piaci és gazdasági környezethez, más országokhoz hasonlóan, a hazai vállalatok és háztartások hitelkeresletük csökkentésével és aktivitásuk visszafogásával alkalmazkodnak. A bankok a pénzpiacokra való ráutaltság csökkentése érdekében növelik lakossági betétkeresletüket, és visszafogják hitelkínálatukat.

A közlemény szerint mindezek hatására Magyarország nettó külföldi finanszírozási igénye várhatóan csökken, eközben azonban a gazdaság recesszióba kerül.

A pénzügyi rendszer likviditási és tőkemegfelelési kockázatai a romló pénzpiaci és kedvezőtlen gazdasági környezet miatt Magyarországon is növekednek. A likviditási kockázatokat mérsékli a külföldi anyabankok erős elkötelezettsége, a jegybank forint- és devizalikviditást biztosító lépései, valamint a hitelintézetek forráshoz jutását segítő állami kölcsönnyújtás.

A hazai bankrendszer helyzetét a gazdaság visszaesése, a külső finanszírozási költségek emelkedése és a forint árfolyamának gyengülése a hitelezés lassulásán és a hitelportfolió romlásán keresztül negatívan érinti - olvasható a tanács közleményében.

A veszteségek fedezésére a bankrendszer jelenleg jelentős tőketartalékkal rendelkezik. A vártnál kedvezőtlenebb gazdasági és pénzpiaci környezet hatásainak kivédését segítheti a bankok tőkehelyzetének további erősítése.

A pénzügyi stabilitás fenntartásáért felelős hatóságoknak az eszközrendszerük szélesítésével, a kockázatalapú felügyeleti munka erősítésével is reagálniuk kell a pénzügyi rendszer megváltozott működési környezetére. A közlemény szerint folyamatosan nyomon kell követni a pénzügyi rendszer egészét érintő problémákat is, és az utólagos beavatkozás helyett a megelőzésre kell nagyobb hangsúlyt helyezni.

Ezt szolgálhatják Magyarországon a felügyeleti jogkör kibővítését, a devizahitelezés kockázatainak kezelését, a hitelezési fegyelem erősítését, a pénzügyi rendszer gazdasági ciklust erősítő viselkedésének mérséklését szolgáló lépések, valamint a bankok hitel- és likviditási kockázatkezelésének erősítését szolgáló szabályozási intézkedések - olvasható a közleményben.