BÉT: az OTP vezérletével talpra állt a BUX
A mélyből indult a BUX szerdán, majd meredeken emelkedett, és zárásra közel három százalékos nyereséget mutatott. A vezető részvények közül csak a Richter nem erősödött, az OTP 5 százalékkal ment föl.
Alaposan ráijesztett a befektetőkre a kedden tőzsdezárás után jelentő amerikai Alcoa. Az alumínium-óriás szokás szerint először tette közzé negyedéves jelentését a nagy cégek közül a tengerentúlon, és nem elég hogy veszteségről adott számot, még az elemzői várakozásokat is alulmúlta. Az invesztorok ebből arra következtettek, hogy a hivatalosan is megkezdődött gyorsjelentési szezon a gyászos várakozásoknál is rosszabb eredményt hoz majd (az S&P 500 cégeitől zsinórban a hetedik profitcsökkenést hozó negyedévet várják az elemzők).
Az első ijedelem meg is látszott a távol-keleti és az európai részvényindexeken is, a mutatók meredek visszaeséssel kezdtek. A medvetánc nem tartott sokáig, a részvényárak ugyanis ütemesen közelítették a pozitív tartományt. A BUX reggel még 11 700 pont közelében állt, estére viszont már 12 301 ponton állapodott meg, ami a keddi záróértékhez képest 2,6 százalékos felértékelődést jelentett.
A vezető részvények közül az OTP állt az élre, árfolyama 5,1 százalékkal 2280 forintra emelkedett. A Mol 2,7 százalékkal 11 295 forintra, a Magyar Telekom 3,2 százalékkal 587 forintra drágult. Apróbb szépséghibát jelentett a Richter 0,1 százalékos leértékelődése, a gyógyszergyártó árfolyama 27 980 forintra süllyedt.
Brókerkörökben most szinte mindenki azt találgatja, hogy vajon a március eleji, 10 000 pont alatti mélypont a BUX indexben a medvepiac végét jelentette-e. Az általunk megkérdezett szakemberek - noha hangsúlyozzák, hogy nyáron jöhet még egy nagyobb esés - jó esélyét látják annak, hogy a márciusinál alacsonyabb BUX-értéktől már nem kell tartanunk.