Hernádi nem hiszi, hogy Gyurcsánynak köze van az orosz ügylethez

2 perc

2009.04.08. 13:55

Hernádi Zsolt nem hiszi, hogy a Molban az oroszok hirtelen színre lépése Gyurcsány Ferenc személyével függ össze, s még kevésbé hisz azokban a sejtetésekben, hogy „gyorsan még valamit le kellett boltolni, mielőtt a kormányfő távozik a posztról”.

A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója a Magyar Narancsnak adott interjújában azt azonban elképzelhetőnek tartotta, „hogy a gyorsításban szerepet játszhatott, hogy egyfajta politikai exlex állapot jött létre, még akkor is, ha a leköszönő kormányt végül egy hasonló politikai bázison épülő új kabinet követi”.

Az elnök-vezérigazgató nyilatkozatában kifejtette, hogy a Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzése semmiképpen sem tekinthető barátságos szándéknak, de egyelőre legfeljebb azt lehet mondani, hogy kéretlen, nem egyeztetett tulajdonszerzés. „Azt, hogy ellenséges-e, akkor mondhatjuk, ha látjuk, hogy mi a célja a bevásárlásnak” – mondta az elnök. Szerinte, túl sok a furcsaság a tranzakció körül, és nem tudják, hogy miért. Ráadásul az orosz cég olyannyira nem transzparens cégként van számon tartva, hogy a tulajdonosi struktúráját utoljára 2003-ban tette közzé.

Hernádi Zsolt az interjúban beszélt arról is, hogy a Mol-csoport mindig is hangsúlyt fektetett arra, hogy legyen alternatív beszerzési lehetősége, hogy sehonnan se tudjon nyomás alá kerülni. Azzal, hogy a Mol az orosz vállalatot pénzügyi befektetőnek minősítette, jelezte, hogy a stratégiai irányára az orosz cég nem bír befolyással. Ebből a piac és a partnerek is megérthették, hogy a közösen elhatározott projektjeinket visszük tovább – mondta Hernádi Zsolt.

Az elnök-vezérigazgató szerint ma Közép-Európában a Mol az egyik legfőbb motorja az energiaellátás diverzifikálásának. Az április 23-i közgyűléssel kapcsolatban elmondta, hogy lassan két éve olyan szituációban vannak, amiben nem meglepő, ha valaki a megszokottnál agresszívebb lépéseket tesz a Mol irányába. Szerinte az idő igazolta, hogy helyes volt a magyar kormány álláspontja, amikor a parlamenti pártokkal karöltve a Mol függetlensége mellett foglalt állást. Szintén beigazolódott, hogy helytelen volt azoknak a felvetése, akik kritizálták, hogy miért kiáltunk előre farkast, amikor egy baráti európai uniós ország állami vállalata bejött a Molba. Az OMV pontosan tudta, hogy versenyjogi szempontból kivitelezhetetlen, amit tervez és mond. Innentől kezdve nem értettük, miért vállalja fel ezt az egészet.”

Az elnök-vezérigazgató az orosz tulajdonszerzéssel összefüggésben elmondta: „Én úgy látom, mindig alaposan meg kell vizsgálni, kik a vásárlók, mit csináltak az elmúlt időszakban, és hogy Magyarország, illetve a régió ellátásbiztonsága jobb helyzetbe kerül-e a tulajdonszerzést követően. Ez a Mol és a kormány közös felelőssége, mert ha ezek a tranzakciók azzal a következménnyel járnak, hogy a Mol változtat a stratégiai irányvonalán, akkor azt utólag korrigálni szinte lehetetlen.”