Éhkoppon a brit oroszlán: a vártnál sokkal rosszabb GDP-adatok

4 perc

2009.04.24. 11:43

Negyedéves összevetésben csaknem 2 százalékkal, éves összehasonlításban több mint 4 százalékkal csökkent a brit gazdaság összteljesítménye az idei első három hónapban, közölték pénteken a brit statisztikai hivatalban. Az adatsor sokkal rosszabb az elemzői várakozásoknál. Londoni elemzők szerint ezek után a brit pénzügyminiszter erre az évre szóló, 3,5 százalékos recessziós jóslata is vágyálomnak tűnik.

A brit hazai össztermék (GDP) az első negyedévben 1,9 százalékkal maradt el a tavalyi utolsó három hónapban mért összkibocsátástól, és 4,1 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál, a pénteken közzétett előzetes hivatalos becslés szerint Elemzők előzetesen 1,5 százalék körüli negyedéves, illetve 3,7-3,8 százalékos éves visszaesést valószínűsítettek.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a héten 4,1 százalékos visszaesést jósolt Nagy-Britanniának idénre, és további, 0,4 százalékos mínuszt jövőre. A tavalyi utolsó negyedévben 1,6 százalékkal esett reálértéken a brit GDP-érték az előző három hónappal összevetve, éves összehasonlításban pedig 2 százalékos volt a teljesítménycsökkenés. A statisztikai hivatal szerint a legutóbbi két negyedévben együtt a brit hazai össztermék nagyobbat zuhant, mint bármely korábbi féléves időszakban. A tavalyi naptári évben átlagosan 0,7 százalékra lassult a GDP-növekedés a 2007-es 3,0 százalékról.

A pénteki adatsor kevés pozitív eleme között szerepelt a márciusi kiskereskedelmi értékesítés, amely az előző hóról 0,3 százalékkal, tavaly márciushoz képest 1,5 százalékkal emelkedett. A Brit Járműgyártók és -kereskedők Szövetségének szintén pénteken kiadott havi összesítése szerint ugyanakkor a brit autóipar termelése kevesebb mint a felére esett: márciusban 51,3 százalékkal maradt el a tavaly márciusitól. Az idei első negyedévben összesen 56,6 százalékkal esett a brit autógyártás éves összehasonlításban. A statisztikai hivatal pénteki GDP-adatsora szerint a brit feldolgozó szektor egészének termelési értéke 6,2 százalékkal csökkent az első negyedévben.

A brit gazdaságról az elmúlt napokban közzétett adatok és előrejelzések arra vallanak, hogy Nagy-Britannia – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság – a legrosszabb helyzetben van a nagy nyugat-európai gazdaságok között, mind a növekedési kilátásokat, mind a közfinanszírozás állapotát illetően, főként, mert a brit gazdaságban túlsúlyos a szolgáltatásokon belül a pénzügyi szektor – a londoni City –, amely a válság fő áldozata, és bizonyos részben okozója is volt.

A modern kor legmagasabb deficitje lehet (Oldaltörés)

Alistair Darling pénzügyminiszter, aki a héten terjesztette be a 2009-2010-es pénzügyi évre szóló költségvetés tervezetét, közölte: erre az évre 175 milliárd fontos (58 ezer milliárd forintos) hiánnyal, azaz nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási hiány eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát. Ez a modern kori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb deficitje lenne.

Ráadásul a brit államháztartási hiány csak nagyon fokozatosan csökken, és még a következő évtized közepén is magas lesz. Darling jövőre 11,9 százalékos deficitet valószínűsített, és előrejelzése szerint a hiány a 2011-2012-es pénzügyi évben is még 9,1 százalék, 2012-2013-ban 7,2 százalék, a 2013-2014-ben pedig 5,5 százalék lesz.

Mindezt az államadósság-ráta meredek növekedése kíséri. A pénzügyminiszter prognózisa szerint a GDP-értékhez mért nettó államadósság az idei pénzügyi évre várt 59 százalékról jövőre 68 százalékra, majd a következő években rendre 74 százalékra, 78 százalékra, majd 79 százalékra emelkedik.

Darling a költségvetési tervezetbe 3,5 százalékos idei GDP-visszaesést állított be, ezt azonban a pénteki első negyedéves GDP-adatok ismertetése után az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház „vágyálomnak” minősítette.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint a brit gazdaság teljesítményének visszaesése legalább 4 százalékos lesz, de a ház saját előrejelzése az, hogy a brit hazai össztermék-érték 2009-ben, reálértéken 4,5 százalékkal zuhan. A CEBR szerint az általa várt idei egész évi visszaesés 1931 – a nagy depresszió mélypontja – óta a legmeredekebb lesz. Abban az évben 5,1 százalékkal csökkent a brit GDP-érték. A brit gazdaság összkibocsátásának 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsértéke és az idei harmadik negyedévre várt mélypont között összesítve 5,6 százalékos GDP-zuhanással számolnak a CEBR londoni elemzői.

Nem lesz leminősítés (Oldaltörés)

Pénteken, a piaci reakciókra és híresztelésekre válaszul a nagy nemzetközi hitelminősítők szükségesnek látták külön közleményekben jelezni, hogy nincs napirenden a brit szuverén adósságosztályzat leminősítése. A Moody's Investors Service Londonban közölte: Nagy-Britannia adósi besorolása továbbra is a lehető legjobb, „Aaa”, stabil kilátással, és az osztályzat „nincs felülvizsgálat alatt”.

A font a GDP-adatok ismertetése után csaknem másfél százalékot gyengült a londoni bankközi piacon. A veszteséget növelték azok a piaci hírek, hogy a hitelminősítők a brit besorolás rontására készülnek. Ennek tápot adhatott a Moody's előző napi, a költségvetési tervezet hiány- és GDP-előrejelzéseire reagáló értékelése. Ebben az állt, hogy vagy az eddig gondoltnál sokkal súlyosabb költségvetési megszorításoknak kell következniük, vagy ha a kormány - a megszorítások alternatívájaként - úgy dönt, hogy eltűri a folyamatosan magas adósságterhet, annak "idővel valószínűleg adósbesorolási kihatásai lennének".

A hitelminősítő szerint aggodalomra ad okot, hogy a brit pénzügyminisztérium még öt év múlva is a hazai össztermék-érték 5 százalékát meghaladó államháztartási hiányt jósolt a héten ismertetett költségvetési tervezetben.