Félünk a leépítésektől – tippek stresszoldásra

1 perc

2009.05.21. 09:25

Mindennapi életünket stresszhelyzetek sorozata szövi át. Nem is kell kilépni a lakásból, elég bekapcsolni a televíziót és máris kezdhetünk aggódni az influenza, a lesújtó gazdasági helyzet, a morális válság miatt. Az alábbiakban sorravesszük a stressz okait, hatásait és megpróbálunk néhány praktikus tippet adni stresszhelyzet csökkentésére a mindennapokban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) definíciója szerint az egészség nem a betegségek hiányát jelenti, hanem a testi, lelki és szociális jóllét állapotát. A lelki egészség nem más, mint hatékony valóságészlelés, önismeret, önértékelés és a szeretetteljes kapcsolatok kialakításának képessége és az alkotóképesség.

S hogy melyek azok a faktorok, amelyek a lelki egészséget veszélyeztetik? Az egyik legnagyobb stresszhelyzet például a párkapcsolati konfliktusokból, a házastárs halálából, válásból következik be, jóllehet az esküvő, a gyermek születése, az ünnepek eljövetele szintén jelentős feszültséget vált ki. A munkanélküliség, adósságok, munkahelyi létszámleépítések szintén jelentős stresszt vált ki. A stresszkezelés módszereinek szinte kifogyhatatlanul széles a tárháza, lássunk néhány példát!

Tai-chi

A tai-chi edzéselméletben a test, légzés, tudat, energia és szellem szabályozása a sorrend. A stresszkezelés egyik legjobb eszköze, mivel nyugalmat, kiegyensúlyozottságot eredményez rendszeres alkalmazása. Személyiségfejlesztő módszer, harcművészet, szabadidősport vagy önkifejezés? Nem kell feltétlenül megválaszolni, csak kipróbálni.

A teljes cikket elolvashtaja a HVG Online új egészségportálján.