Európai fellépést sürgetnek a nemzetközi szakszervezeti vezetők

1 perc

2009.06.29. 14:43

Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kellene vállalnia a gazdasági válság által leginkább sújtott országokban - állapította meg egybehangzóan Guy Ryder, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) és John Monks, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára Budapesten sajtótájékoztatón.

John Monks szerint az európai közösségnek legalább a tagállamok gazdasági teljesítményének egy százalékával emelnie kellene a gazdaság fejlesztésére fordított összegeket, ezzel ösztönözve a munkahelyteremtést.
 
Guy Ryder hangsúlyozta: a gazdasági krízis társadalmi és munkaügyi válságba csapott át, ezért a kormányoknak és a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek is nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a szociális problémákra. Az ITUC főtitkára úgy vélte, hogy például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank is csak a szavak szintjén foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, és valójában "régimódi, a 1980-90-es években megszokott politikájukat folytatják". A szociális válság súlyát szemléltetve megjegyezte: egy nemzetközi felmérés szerint a globális pénzügyi krízis kirobbanása óta már mintegy 59 millió munkahely szűnt meg világszerte.
 
Az egynapos magyarországi látogatáson tartózkodó nemzetközi szakszervezeti vezetők hétfőn mind a hat országos szakszervezeti konföderáció vezetőjével tárgyalnak a gazdasági világválság következményeiről, illetve az ebből adódó feladatokról.
 
A megbeszélések egyik alapjául az Európai Szakszervezeti Szövetség által májusban, Párizsban elfogadott nyilatkozat szolgál. Ez a dokumentum egyebek között kimondja, hogy a tömeges munkanélküliség visszatéréséért az elmúlt harminc évben domináló neoliberális gazdaságpolitika okolható. A nyilatkozat továbbá erősebb munkavállalói jogokat követel a rövid távú piaci érdekekkel szemben, valamint biztosítani kívánja közszolgáltatások megőrzését, illetve a reálbérek és a nyugdíjak emelkedését.