Melyek a sikeres állásinterjú csalhatatlan jelei?

2 perc

2009.07.01. 12:20

Miből tudhatod, hogy sikerrel vetted az akadályokat, és jó esélyekkel futhatsz neki a következő állásinterjú-körnek? Felhívott a személyzetis? Találkozol leendő kollégáiddal? Munkaadód látni akar? Tanácsok.

Noha nincs garancia rá, hogy biztos tovább jutottál az állásinterjú következő körébe – míg a személyzetis nem értesít -, akadnak jelek, amelyek arra utalnak, hogy a cég számol veled, versenyben vagy a megpályázott állásért.

Újabb forduló, érdeklődés

Rövidtávú sikert arattál, ha a felvételi beszélgetés végén az interjúztató közli veled, hogy várnak a következő körre. Ugyan ez még nem jelenti azt, hogy meg is kapod a megpályázott állást, de az esély mindegy egyes körrel tovább nő. Ha az állásinterjú végén semmi nem utal arra, hogy számítanának rád a továbbiakban – a felvételiztető nem közli, hogy tovább jutottál, csak annyit mond, majd értesítenek az eredményről – ne keseredj el. Előfordulhat, hogy sok szóba jöhető jelölt akad a posztra, és a leendő munkaadó a személyzetissel hosszas egyeztetés után dönt csak arról, kik maradnak „versenyben.”

Pár napon belül még mindig kaphatsz értesítést a felvételi beszélgetés eredményéről. Egyértelmű elutasításnak csak az számít, ha az állásinterjú végén a személyzeti ügyekért felelős munkatárs közli, köszönik szépen, hogy megjelentél, de nem felelsz meg az elvárásoknak, esetleg két-három hét elteltével sem derül ki, hogyan teljesítettél a felvételi beszélgetésen. Erre viszonylag ritkán kerül sor, többnyire még akkor is a „majd értesítjük” választ kapják a jelöltek, ha mindkét fél számára világos, hogy a jelentkező nem megfelelő - nem tud érdemi választ adni a felvételiztető kérdéseire, nem felel meg a munkaadó által támasztott követelményeknek, stb.

© sxc.hu
Referenciák, ajánlások

Ha a személyzetis vagy leendő főnököd a felvételi beszélgetés után kitér referenciáidra, esetleg hosszasan elbeszélget veled előző munkádról, kitérve a részletekre, időrendi sorrendben haladva – mikor, milyen feladatban vettél részt, kikkel dolgoztál együtt és milyen eredménnyel – arra utal, hogy a cégvezetés érdeklődik irántad. Persze ez még nem jelenti azt, hogy te leszel a többi jelölt közül a biztos befutó. Akkor is számíthatsz a továbbjutásra, ha a személyzetis azt kéri, hogy a következő felvételi beszélgetésre hozd magaddal ajánlóleveledet.

Személyes találkozó a főnökkel, a leendő kollégákkal

Azzal keres meg a felvételiztető, hogy a cégvezető személyesen is szeretne találkozni veled? Esetleg összehoznak leendő kollégáiddal, hogy leteszteljék, hogyan tudsz együttműködni velük? A személyes kapcsolat interjúztató és álláskereső között jelzi, hogy lassan a célegyenesbe jutsz. Ezek a beszélgetések alaposabbak az állásinterjú első és második körénél, a jelölt kompetenciáját gyakran tesztekkel, szakemberek – pszichológus, humánerőforrás menedzser – segítségével mérik fel. Az alapos vizsgáztatásnak része lehet a szakmai múltadat, tapasztalataidat és személyiségedet feltérképező komplex kérdéssor is. Erre igazán nem lehet felkészülni, munkakörtől és munkaadótól függ, hogy milyen követelményeknek kell megfelelned. Előfordulhat, hogy kapsz egy feladatot, amit a helyszínen meg kell oldanod: hogyan kezelnél egy problémás ügyfelet, hogyan készítenéd el egy cég éves költségvetését, stb. A siker ilyenkor azon múlik, hogy adott pillanatban hogyan teljesítesz, feltalálod-e magad.

Elvárások, fizetés

Jó jel – akkor is, ha még nem született döntés arról, megkapod-e a megpályázott állást -, ha az interjún felmerül bérigényed, erről pedig a személyzetis vagy leendő munkaadód hajlandó érdemben is tárgyalni. Vagyis nem utasítják el egyből igényedet, nyitottak és még egyezkedni is hajlandóak béredről, valamint az egyéb juttatásokról.