Vegyen aranyat a Harrodsnál most, az aranyár 1100 dollárig nőhet
Az arany ára az elmúlt hetekben egyre magasabbra kúszott, s jelenleg is csúcs közeli pozícióban, durván 1050 dollárért cserél gazdát unciája. Mi lesz az arannyal, még tovább drágul, vagy a gyenge kereslet miatt megindul a lejtőn?
Az elmúlt években az erős befektetési és ékszerészeti kereslet hajtotta felfelé az arany árát, de most ennek gyengülésével, a tendencia átfordulhat. Paul Walker, a GFMS fémpiaci tanácsadócég vezérigazgatója egy tokiói konferencián a minap kijelentette, hogy szerinte a piac hamarosan „egydimenziós” lesz, mert az egyik fontos pillére, az ékszerészet kereslete lemorzsolódik. Így már csak az a kérdés – véli Walker –, hogy van-e a befektetési piacon egy olyan kényszerítő erő, amely fenntartja a keresletet rövid és középtávon? Amikor a múlt héten az ár történelmi csúcsot elérve 1060 dollár fölé emelkedett unciánként, a felfelé mozgást a folyamatosan gyengélkedő amerikai fizetőeszköz tette lehetővé.
A csúcsdöntés után persze azonnal felmerült, hogy kockázatossá válnak a hosszú lejáratú kötéseket, hiszen az ár bármelyik pillanatban csökkenésnek indulhat. Ugyanakkor az aranyárat alátámasztotta a központi bankok inflációs félelme, amelyek változatlanul igen alacsonyan tartják az alapkamatokat, s gondoskodnak a globális bankrendszer bőséges pénzellátásáról, ami lehetővé teszi az egészséges befektetési keresletet az aranyügyletekben érdekelt tőzsdei alapok részéről.
„A pozitív befektetési pénzforgalom valószínűleg megmarad a következő hónapokban, s az árat akár 1100 dollár fölé is nyomhatja” – jelentette ki Walker.
Egy kiló arany. Úgy 37 ezer dollárért haza lehet vinni © goldprice.com |
Ez különösen a nagy aranytermelő országokban okoz problémát, hiszen a kitermelés fajlagos költségei emelkednek. Az arany ára dél-afrikai randban (most 252 000 rand/kg) 23 százalékkal alacsonyabb, mint a márciusi csúcs idején. Az ausztrál dollárban mért ár 20 százalékkal, a kanadaiban márt pedig (amely sokkal szorosabban kötődik az amerikaihoz) 6 százalékkal esett. A nagy kérdés, hogy a kereslet lehete-e elég erős ahhoz, hogy ismét minden devizában, például a legnagyobb forgalmat lebonyolító kínai, indiai, amerikai, török és szaudi fizetőeszközben is csúcsot döntsön?
Az arany iránti piaci érdeklődést egyébként jól mutatja, hogy Londonban a Harrods áruházban nekifogtak az aranytömbök forgalmazásának. A legkisebb 1 grammos darab csak afféle kabalatárgy, de van 12,5 kilogrammos standard méretű rúd is, amelyet a bankrablós filmekből mindenki jól ismerhet. Ezért mellesleg a Harrodsnál most a napi kisebb ármozgásoktól eltekintve durván 286 000 fontot kérnek. A „fizikai” arany befektetési eszközként való népszerűsödésére az a magyarázat, hogy a bizonytalan értékpapírpiaci termékekkel szemben az értékét elég biztonságosan őrző és bármikor készpénzre váltható arany jó választásnak tűnik. A befektetési portofoliók diverzifikálására pedig mindenképpen alkalmas eszköz.