NASA: rövidebbek lettek a napok a chilei földrengés miatt

1 perc

2010.03.02. 10:18

A múlt heti heves chilei földrengés bolygónk egészére hatást gyakorolt, még a napok is rövidebbek lettek miatta – közölték az amerikai űrkutatási hivatal szakemberei.

A chilei földrengés módosította a Föld megszokott forgását. A változás apró, de állandó: minden nap 1,26 mikroszekundummal (a másodperc egymilliomod része) rövidebb lett a NASA számításai szerint.

A CNN rámutat: a földrengés miatt hatalmas sziklák mozdultak el, így megváltozott a bolygón a tömegeloszlás is. Ha pedig ez megtörténik, módosul a Föld forgástengelyének szöge is, ami meghatározza a földi nap hosszát. A szakemberek a jelenséget ahhoz hasonlítják, mint amikor egy műkorcsolyázó behúzza a kitárt karját: a forgása felgyorsul. A karok ugyanis megváltoztatják a korcsolyázó tömegeloszlását, ezért a forgás sebességét is.

AP

Richard Gross, a NASA geofizikusa modellezte, hogyan hatott a február 27-ei, 8,8-as erősségű chilei földrengés a Földre. Számításai szerint a Föld tengelyének iránya (e tengely körül forog a Föld és ekörül oszlik el a tömege egyenletesen) 2,7 ezred ívmásodperccel módosult, ami a Föld felszínén nyolccentiméteres eltolódásnak felel meg. Ez rövidítette meg a napokat is.

A 2004-es, tragikus cunamit okozó, 9,1-es erősségű földrengés miatt a nap hossza 6,8 mikromásodperccel rövidült. 

A Földön a napok nem csak rövidebbek lehetnek, hosszabbak is. Amint Kínában feltöltik a Jangce folyamon a "három völgytorok" (Three Gorges) duzzasztójában levő tárolót a tervezett negyven köbkilométernyi vízzel (az építmény hatalmas: hat tízemeletes toronyház férne el benne) ez 0,06 mikroszekundummal meghosszabbíthatja a napot a kutatók szerint.