Cunamival fenyeget a chilei földrengés

2 perc

2010.02.28. 07:13

Több mint negyven utórengése volt az első, a Richter-skála szerinti 8,8-as erősségű földmozgásnak.

Meghaladja már a háromszázat a chilei földrengés halálos áldozatainak a száma - közölték vasárnap a helyi hatóságok. Edmundo Perez Yoma belügyminiszter korábban legkevesebb 214 halottról számolt be.

A Richter-skála szerinti 8,8-as fokozatú földrengésnek szombat hajnalban rázta meg az ország középső részét. Több mint negyven utórengése volt az első földmozgásnak. Yoma úgy fogalmazott, hogy "történelmi méretű természeti csapás" sújtott le Chilére. Felhívta a figyelmet arra, hogy 1960 óta nem volt ilyen erejű földrengés az országban, de - tette hozzá - két-három napon belül az élet visszatér a normális kerékvágásba.

A helyi válságkezelő hatóságok egyik illetékese úgy vélte, valószínűtlen, hogy "drámai" mértékben emelkedni fog az áldozatok száma. A chilei hatóságok szerint a korábban közöltnél ötször több, közel kétmillió embert sújtott a földrengés. Barack Obama amerikai elnök segítséget ajánlott fel a dél-amerikai országnak, de Andrés Velasco chilei pénzügyminiszter szerint az országnak van elegendő saját forrása a károk rendezéséhez.

A chilei média szerint a földrengés okozta szökőár komoly károkat okozott Talcahuano város kikötőjében: az óriáshullámok hajókat borítottak fel, konténereket szórtak szanaszét a város víz alá került utcáin. 

Az amerikai média figyelmét leginkább a Hawaii-szigetek kötötték le. A CNN hírtelevízió élő adásban, a szigetcsoport több pontjáról tudósított az óriáshullámok közeledtéről, de végül elmaradt a szenzáció: a hullámok a vártnál később érkeztek, és a becsültnél kisebbek voltak. Hawaiin a szökőárriadó két órán át tartott, majd lefújták. 

A japán hatóságok arra figyelmeztettek, hogy a chilei földrengés akár három méteres hullámokat korbácsolhat a szigetország keleti partjainál. A hatóságok több százezer ember evakuálását rendelték el a partvidéken. Felszólították a térségben élőket, hogy magasabban fekvő területekre meneküljenek, és semmiképpen se merészkedjenek a partra. Előrejelzések szerint leginkább Honsú sziget északkeleti partvidékét fenyegeti a szökőár, amely közép-európai idő szerint öt óra körül éri el a japán pártokat.

Japán térségében először a Tokiótól közel kétezer kilométerre délkeletre fekvő Minami Tori-szigeten észlelték a "cunamit", de az óriáshullám helyett mindössze tíz centiméteres tengerszint-emelkedést mértek a chilei földrengés hatásaként. Vasárnap azonban egy nagyobb szökőártól tartva a japán hatóságok elrendelték 320 ezer ember kimenekítését az ország fő szigetén, Honsún. A riasztás Aomori, Ivate és Mijagi prefektúrákra terjed ki.

A hatóságok ugyanakkor kizárják, hogy az elkövetkező órákban a  cumani 3 méteresnél nagyobb hullámokkal támadjon a csendes-óceáni partvidéken. Az Ivate prefektúrában lévő Kudzsi kikötőjében a szökőár magassága elérte a 120 centimétert negyven perccel az első, 90 centiméter magas árhullámokat követően - közölte a japán meteorológiai intézet.

Cunami-riadót rendeltek el a földrengés nyomán az orosz Távol-Keleten, helyi idő szerint vasárnap délelőtt - közép-európai idő szerint hajnali 1 órakor -, elsősorban a Kuril-szigetek déli részén, és hozzá is láttak a part menti települések evakuálásához, de közép-európai idő szerint vasárnap reggelig a legnagyobb hullám 80 centiméter magas volt.Szahalinon is felszólították a helyi lakosokat, hogy ne menjenek ki a part menti jégre, de bejelentették, hogy a lakott településeket nem fenyegeti veszély. 

A cunami-riadót egyébként Japán és Oroszország kivételével vasárnap már lefújták a térség országai. Az orosz Távol-Keleten továbbra is érvényben van a riadó, mert a szakértők szerint különböző erősségű hullámokra még legalább 2-3 napon át számítani kell, ám az eddigi jelzések szerint a szintingadozások csekélyek és ezért várhatóan hamarosan lefújják a riadót.