Uniós Marshall-tervet sürget Spanyolország miniszterelnöke
Óriási bajban van a spanyol gazdaság a turizmusból származó bevételek kiesése miatt.
Pedro Sanchez sajtóértekezleten beszélt arról, hogy a koronavírus-járvány után a gazdaság talpraállítását az Európai Uniónak úgy kell megszerveznie, ahogy a Marshall-terv a második világháború után helyreállította a romba dőlt gazdaságokat Európa nyugati részén. "Ez a válság az egész EU-t érinti, ezért ezen a szinten kell keresni a megoldást. Mi már Spanyolországban adtunk adókedvezményeket, de ez kevés" - hangsúlyozta a politikus.
Olaszország után Spanyolországot érinti a leginkább a válság. A spanyol kormány emiatt egy hete hirdetett vészhelyzetet, ennek részeként a határokat is lezárták. A nehéz helyzetbe került gazdaságot adó- és járulékkedvezményekkel próbálják meg életben tartani, ami 200 milliárd eurót jelent, de kérdés, hogy ennyi elég-e, hiszen az idegenforgalom Spanyolország számára az egyik legfontosabb bevételi forrás volt: Franciaország és az USA után itt költötték a legtöbb pénzt a turisták.
Pedro Sanchez miniszterelnök most elsősorban az emberek védelmére összpontosít, ezért meg akarja hosszabbítani a vészhelyzetet április 12-ig.
Megszólalt a spanyolnátha utolsó túlélője is. A 105 éves José Ameal Pena egy kis halászfaluban élte át a világ legpusztítóbb járványát, mely 50-100 millió ember halálát okozta 1918 és 1920 között. „Állandóan szólt a halálharang. Nem szeretném újra átélni azt az időt. Mindenki vigyázzon magára, legyen nagyon óvatos !" - nyilatkozta a londoni Guardiannek a 105 éves túlélő.