Talány, miért tennék le a fegyvert a kurdok Erdogan előtt, ha ezért jó eséllyel semmit sem kapnak

5 perc

2025.03.08. 12:00

Új korszakot jelenthet Törökországban és a Közel-Keleten, ha Ankarának sikerül békét kötnie a szeparatista Kurd Munkapárttal, amelyet életfogytiglanra bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan szólított fel a megbékélésre.

Az emberek mentálisan és fizikailag is kimerültek az évtizedek óta tartó konfliktustól – mondta a Reutersnek egy tanár Diyarbakirban, Törökország kurdok lakta délkeleti részének legnagyobb városában. De – tette hozzá reménykedve – a folyamat békéhez és felvirágzáshoz vezethet, reagálva arra, hogy a hétvégén a szeparatista Kurd Munkapárt (PKK) azonnali tűzszünetet hirdetett, és elfogadta bebörtönzött alapítója, Abdullah Öcalan történelmi békeajánlatát. A 75 éves kurd vezető – hívei által múlt csütörtökön Isztambulban felolvasott – levelében a PKK lefegyverzésére és feloszlatására szólított fel.

A történelmi felhívás sokakat meglephetett, még akkor is, ha nem volt teljesen váratlan. Hiszen napokkal korábban kiszivárgott, hogy Öcalan fontos bejelentésre készül. Erre egyébként tavaly október óta számítani lehetett, miután Devlet Bahceli szélsőjobboldali politikus – Tayyip Erdogan elnök szövetségese – Öcalan esetleges szabadon engedését helyezte kilátásba a békéért. A jó négy évtizede tartó és 40 ezernél is több áldozatot követelő konfliktus lezárása új korszakot jelentene.

A kurdok barátai csak a hegyek, minden szövetségük a pokolban köttetett

Az önállóságukért több mint száz éve küzdő kurdoknak folyamatosan azzal kellett szembesülniük, hogy az USA hatalmi érdekeitől vezérelve hol melléjük áll, hol hátat fordít nekik.

A reménykedők mellett azonban a kétkedők is hallatják hangjukat. Egyrészt valószínű, hogy Öcalan bejelentését titkos egyeztetések előzték meg, másrészt nem világos, hogy a PKK mit kapna cserébe. És egyáltalán: a Törökország mellett az EU és az USA által is terrorszervezetnek tartott PKK valóban hajlandó-e letenni a fegyvert és feloszlatni önmagát? Tény, hogy Öcalan a kurdok körében nagy tiszteletnek örvend, de a szervezet több csoportra tagozódik, és az észak-iraki hegyekben tanyát vert veterán vezetői állítólag attól félnek, hogy még egy amnesztia esetén is levadássza őket a török titkosszolgálat és a hadsereg.