A kormány szerint téved az OECD, amikor nagy recessziót jósol
Nem megalapozottak az OECD-előrejelzésnek azok a pontjai, amely szerint 8-10 százalékos recesszió lehet idén – reagált a Pénzügyminisztérium a prognózisra.
Több szempontot figyelmen kívül hagy az OECD Magyarországra vonatkozó előrejelzése – így reagált a Pénzügyminisztérium arra, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet recessziót és nagy munkanélküliséget jósolt az országnak.
Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár azt írta: a magyar gazdaság erős fundamentumokkal rendelkezik, a stabil költségvetési politika, a csökkenő államadósság-pálya és a kedvező munkaerőpiaci mutatók jelentik az alapot ahhoz, hogy sikeres legyen a válságkezelés.
Az OECD szerint idén 8,0 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság, jövőre pedig 4,6 százalékkal nőhet, azaz 2021 végén még csak a 2019-es GDP 96,2 százalékáig sikerül visszatérni. A munkanélküliség eközben 3,4-ről 6,3 százalékosra emelkedhet, jövőre pedig 4,9 százalékra csökkenhet.
Ha lesz a járványnak második hulláma, akkor nem ússzuk meg ilyen könnyen: idén 10 százalékos lesz a recesszió, jövőre pedig csak 1,5 százalékos a növekedés.
Az államtitkár ezeket a számokat úgy kommentálta: nem megalapozottak az elemzésnek ezek a pontjai.
Arra is utalt, hogy az első negyedévben 2,0 százalékkal nőtt a magyar GDP az egy évvel korábbihoz képest, amivel az Európai Unió jobban teljesítő tagállamai között voltunk. Az európai összehasonlítással érdemes óvatosan bánni, ugyanis már az is nagy különbséget jelenthet az egyes országok gazdasági teljesítménye között, ha néhány nap különbséggel ért oda a járvány. Nálunk például az első negyedévnek csak az utolsó három hetében volt veszélyhelyzet.