A rezidens orvosok fele nem írná alá az új jogviszonyt, ha van más választásuk

1 perc

2020.11.25. 13:30

El kell napolni az egészségügyi dolgozók korlátozását – írta a Magyar Rezidens Szövetség. A végrehajtási szabályokkal a kiszivárgott hírek szerint alaposan átírja a kormány a törvényt, csakhogy az még nem jelent meg.

Az orvosi bér emelése és a hálapénz betiltása nem tűr halasztást, de az egyéb korlátozó intézkedéseket el kell napolni az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényben – erről adott ki közleményt a Magyar Rezidens Szövetség.

Mint írták, egy felmérést készítettek, e szerint a rezidens orvosok fele nem írná alá az új szerződést, ha máshol is jelentős áldozatok nélkül folytathatja szakorvosi képzését. Hozzátették: a kórházi osztályokon a napi munka oroszlánrészét a rezidens orvosok végzik, az ő munkájuk nélkül nem csak járványhelyzetben, de „békeidőben” is elképzelhetetlen a kórházak működése.

A rezidensszövetség a kormányrendeleti szintű szabályozás tervezetéhez részletes javaslatcsomagot küldött az Emberi Erőforrások Minisztériumához. Ezek legfontosabb elemei közé tartozik többek között, hogy a kirendelhetőség időtartamának számítása ne naptári évre, hanem bármely tizenkét hónapra vonatkozzon, egészségügyi dolgozó házaspárból csak az egyik felet lehessen kirendelni.

Javasolták azt is, hogy a lakóhelytől távoli, kötelező kirendelés idejére ne csak az alapbér, hanem az ügyeleti díjak, túlóra-díjak is emelt összegben járjanak, valamint a szabadságok kapcsán is egyértelműsítés szükséges: nem szűnik meg a ledolgozott évek, illetve az életkor, továbbá a nevelt gyermekek után járó többletszabadság.

A fiatal orvosok több mint 70 százaléka tartja elfogadhatatlannak, hogy egészségügyi munkatársaikra úgy vonatkoznak a szigorítások, hogy nem kapnak a már évekkel korábban betervezetthez képest további emelést – olvasható a szövetség közleményében.

Határidőre nem jelent meg az orvosi béremelést, átvezénylést és másodállást korlátozó törvény végrehajtási rendelete, a késlekedésből a Magyar Orvosi Kamara arra következtett, hogy a kormány kitolhatja a törvény hatályba lépését. Most már látták a végrehajtási rendelet tervezetét, abban valóban 100 munkanapban maximalizálnák az egészségügyi dolgozók kivezényelhetőségét, és az összeférhetetlenségi szabályok bevezetésében is várható a két év haladék.