Járvány nélkül is recseg-ropog a háziorvosi rendszer: több mint félezer doktor hiányzik
A falvakban a legsúlyosabb a helyzet, de a fővárosban is jóval kevesebb háziorvos van, mint húsz éve.
Több százzal kevesebb háziorvosnak kell megbirkóznia manapság a magyar egészségügyi alapellátás megnövekedett terheivel, mint egy-két évtizeddel ezelőtt. A falvak orvosi rendelőiben például ötszázzal kevesebb doktor praktizál, mint az ezredforduló idején. Csaknem 10 százalékkal csökkent az aktív háziorvosok száma az utóbbi két évtizedben Budapesten is, miközben a legtöbb egészségügyi problémával küzdő idősebb páciensek száma folyamatosan emelkedik.
Míg 2000-ben egy háziorvosra átlagosan 384 olyan beteg jutott, aki már túl volt a 60. életévén, tavaly az ilyen korú biztosítottak száma elérte az 560 főt doktoronként. És az egyre több meglett korú biztosítottat egyre több meglett korú doktor kezeli. A praktizáló összes hazai orvos közül tavaly 8,8 ezren túl voltak az általános nyugdíjkorhatáron (2,3 ezren pedig betöltötték a 70. életévüket is).
Másfél évtizeddel ezelőtt minden tizedik aktív orvos tartozott a nyugdíjas korosztályba, a múlt évben viszont már minden ötödik – derül ki az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak a 2019-es Magyar statisztikai évkönyv által közzétett adataiból.