Kínai Sinopharmot gyárthatnak majd a Nemzeti Oltóanyaggyárban
Átvesszük a kínai vakcina teljes gyártási technológiáját. Szijjártó Péter és Vang Ji találkozóján az is kiderült, hogy Kína engedélyt adott, hogy Magyarország egy új főkonzulátust létesítsen a Kuangtung tartománybeli Kantonban.
Megállapodás született arról, hogy a Magyarországon jelenleg Debrecenben építés alatt álló Nemzeti Oltóanyaggyár alkalmas lesz a koronavírus elleni kínai vakcina előállítására is - jelentette be Szijjártó Péter hétfőn Kínában.
"Magyarország és a Kínai Népköztársaság 2017 óta stratégiai partnerei egymásnak, ha valakinek eddig kétségei voltak, akkor az elmúlt hónapokban meggyőződhetett arról, hogy Magyarország milyen sokat profitált ebből a stratégiai együttműködésből" - mondta a külgazdasági és külügyminiszter, aki hozzátette, hogy az utóbbi hét évben immár 12. alkalommal folytatott kétoldalú tárgyalást kínai kollégájával, Vang Jivel.
Szijjártó elmondta, hogy folytatódni fog az együttműködés az oltóanyagok terén, Magyarországon átveszik majd a Sinopharm teljes gyártási technológiáját.
A miniszter megemlítette egyebek mellett, hogy hamarosan két nagy kínai bank is megjelenik Magyarországon, több magyar cég komoly sikereket ért el az ázsiai országban, illetve jelenleg is több nagy magyarországi beruházásról folynak tárgyalások, például az elektromos autók gyártása terén.
Az EU és Kína közötti kapcsolatról szólva leszögezte, a kormány támogatja a viszony javítását célzó kezdeményezéseket, "szankciók és ellenségeskedés" helyett kölcsönös érdekeken alapuló, kölcsönös tiszteletre építő együttműködésre lenne szükség. Mint ismeretes, Magyarország április közepén akadályozta meg, hogy az Európai Unió olyan közleményt adjon ki, melyben bírálja Kína Hongkongra vonatkozó biztonsági törvényét, májusban pedig szintén blokkoltunk egy állásfoglalást, amely Kína Hongkong-politikáját bírálta.
Szijjártó elárulta azt is, hogy Kína engedélyezte Magyarország számára egy új főkonzulátus létesítését a Kuangtung tartománybeli Kantonban.
Vang Ji szerint példaértékűek a kínai-magyar kapcsolatok, reményét fejezte ki, hogy azokat tovább lehet mélyíteni a jövőben számos területen.
"Az egyre nagyobb globális kihívások idején Kína és az EU stratégiai partnerek, célunk, hogy ezt ne felejtsük el, maradjon fenn az együttműködésünk" - mondta.
György István, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára az operatív törzs május 17-ei sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy száz nap múlva, azaz augusztus végén teszik le a nemzeti oltóanyaggyár alapkövét Debrecenben.