"A végén Mike Tysont is kiütötték" - mi történt Hosszú Katinkával Tokióban?

6 perc

2021.07.28. 14:20

Keresi régi önmagát a háromszoros olimpiai bajnok Tokióban, ahol címvédőként kapott ki nagyon két fő számában, esélye sem volt beleszólni az érmekért folyó küzdelembe. Az úszók szövetségi kapitánya szerint "sajnos vége van annak a sikersorozatnak, ami őt jellemezte".

„Nem úszik jól, és ez meglepetés nekem is” – mondta Sós Csaba, az úszók szövetségi kapitánya Hosszú Katinkáról a 200 vegyes olimpiai döntője után a tokiói vizes sportok központjában. A háromszoros olimpiai bajnok, a szám címvédője ezúttal csak a hetedik helyen végzett, és korábban 400 vegyesen is csak az ötödik helyen ért célba. Annak a számnak is címvédője volt, és mindkét távon övé a világcsúcs is.

Hosszú Katinka (j) és a japán Teramura Miho a női 200 méteres vegyesúszás előfutama előtt
MTI / Kovács Tamás

Sós így folytatta: „Ha visszanézzük, hogy a magyar és utána az Európa-bajnokságon miket úszott, az a két hónap álomszerű volt. Ha nem is lineárisan rajzolom be az egyenest, akkor is azt gondoltam, hogy ez egy sima történet lesz.” Hozzátette: adott azért esélyt annak is, hogy mégsem így történik majd, ezért is nem mondta azt, hogy hat-nyolc érmet vár. „Azért azt gondoltam, hogy ennél jobb lesz.”

A kapitány mindezek ellenére úgy fogalmazott: Hosszú a világ egyik legnagyobb úszónője, és az is marad, akármit csinál. „A vége ez. Erre kevesen tudnak felkészülni, és akik igen, azok sem szeretik. A végén Mike Tysont is kiütötték. A sportban ma már sok pénzt lehet keresni, ezért kitolódik az az időpont, amikor visszavonulnak. Majd egyszer elmesélem, hogy a mi időnkben miért nem volt értelme elhúzni, miért választottuk inkább a tanulást komoly egyetemeken. De nemcsak a pénzről van szó: nyerni élvezetes dolog, és aki egyszer megcsinálta, persze, hogy szeretné átélni még egyszer.”

Ami itt történt, nyilvánvalóan nem kisiklás. Lehetne olyan is. De az előzmények ismeretében, az életkor és az egyebek miatt azt gondolom, hogy sajnos vége van annak a sikersorozatnak, ami őt jellemezte”

– mondta Sós.

Sós Csaba
MTI / Bruzák Noémi

„Nem tudom így abbahagyni”

Hosszú humorral próbálta meg oldani a feszültséget, amikor a vegyes zónában az úszása után meglátta a magyar sajtó képviselőit. „Azért nem halt meg senki” – mondta mosolyogva, majd arról beszélt, azzal próbálta magában tartani a lelket, hogy jobban megy majd, ha ezt vagy azt összerak az úszásában, vagy másként áll hozzá. „Kedden azt hittem, hogy nagyon görcsösen úsztam, most próbáltam lazábban, de ez sem volt jó. Sajnálom, hogy így sikerült. Az elmúlt napokban mindent kiadtam magamból” – magyarázta, megjegyezve: sajnálja, hogy a hosszú évek során épp egy olimpián esett meg, hogy így úszott, nem pedig egy Európa- vagy világbajnokságon.

Ahogy Sós Csaba, az úszó sem tudta megmagyarázni, hogyan lehetséges, hogy a májusi budapesti Eb-n a 400 vegyesen két másodperccel jobb volt az ideje, mint Tokióban. Már csak azért sem, mert fizikálisan sokkal jobb állapotban érezte magát, leadott öt kilót, így pedig inkább gyorsulnia kellett volna.

Azt is mondta, ha nincs a világjárvány, biztosan nem így úszik. „Lehet, hogy akkor van két arany.” Arra a kérdésre pedig, hogy hibáztatja-e magát, úgy válaszolt: „A végén én úsztam, én készültem fel, mind az én hibám. Így biztosan nem tudom abbahagyni.”

AFP / ODD ANDERSEN

Mi lehet az oka?

A 2016-os riói olimpia óta, ahol három aranyat és egy ezüstöt nyert, Hosszú a 400 vegyesen érinthetetlen volt, minden jelentős nemzetközi versenyen megnyerte a számot. Sokáig 200-on is elmondható volt róla ez, a 2017 és a 2019-es vébén, illetve 2010-től az összes Eb-n ő állhatott a dobogó legfelső fokára.

A Tokió előtti utolsó nagy versenyen, a májusi budapesti Eb-n 400-on ugyan győzött, 200-on viszont ketten is jobbak voltak nála (200 pillangón ezüstöt nyert), az idejei pedig messze elmaradtak a rióiaktól. Ennek ellenére papíron most is éremesélyesként kezelték.

Sós Csaba azért is beszélt meglepettségről Hosszú teljesítménye láttán, mert az eredményei javuló tendenciát mutattak. Tavaly novemberben a Telex hasonlította össze az úszó korábbi eredményeit, és írt arról, hogy a formája nyugtalanító, de innen szokott felállni. Aztán az idén márciusi országos bajnokságon még gyengébb időket produkált a háromszoros olimpiai bajnok, ahonnan az Eb-re újra visszakapaszkodott. Aztán jöttek a tokiói játékok, ahol Hosszú ismét visszaesett.

A formaingadozásnak nyilván oka lehetett, hogy meglehetősen hektikus volt az elmúlt másfél év, a szigorú rendszerhez szokott sportolóknak különösen. Hosszúnak azért is jöhetett rosszul ez az időszak, mert sokáig a felkészülése alapjának nevezte a versenyzést: a megmérettetéseket az edzésterve részévé tette. Ez a lehetőség pedig megszűnt, amikor a teljes sportélet hónapokra megtorpant, az olimpia elhalasztásával pedig felborult a formaidőzítés megszokott ritmusa is.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy a 32 éves Hosszú a mezőny egyik legidősebbje, a Swimswam arra hívta fel a figyelmet, hogy ha képes lett volna megnyerni a 200 vegyest, ő lett volna a legidősebb versenyző, aki ebben a számban valaha győzedelmeskedett. Az életkora hatással lehet a terhelhetőségére és a regenerációjára egyaránt. Vélhetően ebből a szempontból sem jött jól neki, hogy a tokiói játékokat a tervezetthez képest egy évvel később rendezik meg.

AFP / Kisbenedek Attila

Az edzőkérdés sem elhanyagolható szempont: az elmúlt években e téren sem az állandóság volt rá jellemző. Az úszó a számára sikertelen londoni olimpia után kezdett együtt dolgozni Shane Tusuppal, akivel amerikai egyetemi évei alatt ismerkedett meg. A szakmai együtműködés mellett 2013-ban az életüket is összekötötték, és hamarosan valódi kis birodalmat építettek ki az úszóra kínai újságírók által aggatott Iron Lady márkanév alatt. Hosszúnak ekkoriban nemcsak az üzleti, hanem az úszókarrierje – amely 2012 után már-már véget érni látszott –, is szárnyra kapott, az iszonyatos mennyiségű edzésmunkát és versenyt vállaló sportoló sorra gyűjtötte be az érmeket és szórta a jobbnál jobb időket. A nagyközönség számára 2018 januárjában válhatott világossá, hogy a siker és csillogás mögött nincs minden rendben, a bulvársajtó pedig hosszú hónapokig tele volt a felek szakításának és vagyonmegosztásának részleteivel. Azt nem árulta el a versenyző, hogy miért ért véget a kapcsolat. A 24.hu-nak csupán annyit mondott: általánosságban nagyon fontosnak tartja, hogy akkor partner az ember, ha partnerként kezeli a másikat és nem alá-fölé rendeltség van köztük.

A pár a közös szakmai munkát már 2018 elején megszakította (a válásuk csak 2019 elején zárult le), nyáron pedig érkezett a hír, hogy Hosszú visszatért korábbi amerikai edzőjéhez, Dave Salóhoz, aki 2012-ben Londonra készítette fel, ott azonban, amikor a legnagyobb szüksége lett volna a támogatásra, vérig sértette. A tréner ezért később bocsánatot kért tőle. Az azévi Eb-re Saló irányításával készült, júliusban pedig már Petrov Árpáddal, akivel másfél évig tartott az együttműködése. A szakítást úgy jelentette be: „Árpiról az együtt töltött idő alatt számomra kiderült, hogy nem tud felnőni a feladathoz.” Azt is bejelentette, hogy egyedül készül fel a 2020-as olimpiára.  A 2019. decemberi rövidpályás Eb-n aztán feltűnt az edzői listán új párja, Gelencsér Máté neve, aki aztán a kiemelt edzői programba is bekerült. 2020 januárjában derült ki, hogy a felkészítését Nagy József veszi át, akiről tavaly nyáron elismerően nyilatkozott az Indexnek. A Magyar Úszószövetség honlapján jelenleg Gelencsér és Nagy is az edzőjeként szerepel.