Business Insider: Ha az Egyesült Államok Orbán nyomdokaiba lép, az még bajt hozhat az amerikai demokráciára
Figyelmeztető jelnek tekinti Tucker Carlson magyarországi turnéját az amerikai pénzügyi lap.
Tucker Carlson azért jött Magyarországra, hogy Orbán Viktor nacionalizmusát és a kormányzathoz való antidemokratikus hozzáállását reklámozza – jegyzi meg legújabb elemzésében a Business Insider című amerikai pénzügyi és üzleti lap.
A Fox News riportere szombaton a Mathias Corvinus Collegium (MCC) esztergomi fesztiválján tart előadást, de ha már az egész hetet Magyarországon tölti, kihasználja az idejét, és műsorát is innen közvetíti. Carlson korábban Orbán Viktorral is készített interjút, a Karmelita kolostorban vacsorázott, és még a magyar határkerítést is megtekintette.
A Business Insidernek nyilatkozó szakértőket azonban kifejezetten aggasztja a magyarországi látogatás, méghozzá azért, amit az az amerikai konzervativizmus irányvonaláról mutat.
Ebben a találkozásban semmi vicces nincs
– utalt az Orbán Viktorral készült közös fotóra Ruth Ben-Ghiat, a New York-i Egyetem történésze. „Carlson világa ijesztő mértékben alkalmazkodik Orbánéhoz, az ilyen szövetségeknek a célja pedig mindig az, hogy a szélsőjobboldali értékeket érvényesítse” – tette hozzá.
A történész szerint Orbán Viktor vitathatatlanul az egyik legsikeresebb hatalmon lévő vezető, aki megteremtette a „választási autokráciát”. Ezalatt Ruth Ben-Ghiat azt érti, hogy a magyar miniszterelnök megtartotta a demokrácia látszatát, miközben a választásokat színlelt eseményekké változtatta, elvette az igazságszolgáltatás és a sajtó függetlenségét, és lassan megfojtotta a társadalmat. Ben-Ghiat szerint a Republikánus Párt pontosan ebbe az irányba tart.
A cikk azt is Carlson szemére veti, hogy idealizálja Orbánt a műsorában, miközben elhallgatja a kormány antidemokratikus lépéseit. A lap arra is emlékeztet, hogy a riporter és a magyar miniszterelnök már egy ideje szövetségesként tekint egymásra, 2019-ben például Magyarország 265 ezer dollárt fizetett egy amerikai lobbicégnek, az összeg egy részét pedig interjúlehetőségekre költötték Carlson műsorában.
A lap idézi Sheri Berman politológus tavalyi nyilatkozatát is, aki a Fidesz 2020-as felhatalmazási törvénye után Magyarországot teljes értékű diktatúrának nevezte, valamint a Freedom House tavalyi éves jelentését, mely szintén csak a „részben szabad” országok közé sorolta Magyarországot.
Cikküket ezért azzal zárják, hogy ha a szélsőjobb még nagyobb hatalmat kap az Egyesült Államokban, közelebb nyomva a politikai rendszert Orbán Magyarországához, az potenciálisan visszafordíthatatlan következményekkel járhat az amerikai demokrácia számára.