Nagyjából hasonló értékű, 13 ezermilliárd forint körüli lakossági megtakarítás hever bankbetétben, állampapírban és befektetési jegyben is. Versenyeznek az alapkezelők az állampapírokból felszabaduló ezermilliárdokért?
Mindig van verseny, és az utóbbi években a befektetési alapoknak állt a zászló, kétszer olyan gyors ütemben gyarapodtak, mint a lakossági megtakarítások általában. Ha pedig ránézünk az európai országok statisztikáira, az elmúlt három évben – euróban számolva – nálunk nőtt a legnagyobb mértékben, összességében duplázódott az alapokban kezelt vagyon, míg Európában csak három százalékkal nőtt.
Kiemelkedő az alapok szerepe a lakossági megtakarításokban is, a húsz százalék körüli arányuk az európai top5-ben van. Hogy a pénzek most merre mozdulnak, az elsősorban nem rajtunk, alapkezelőkön, hanem főleg a nagy, banki forgalmazókon múlik.

Temmel András
Veres Viktor
Ha visszatekintünk, a befektetési alapok még csak 15-20 éve kerültek ki a „futottak még” kategóriából. Megéltünk hullámzásokat, például amikor jött a 2008–2009-es pénzügyi válság, utána szépen felfutottak az alapok, mert nekik mindig az a legjobb, amikor egy mélypont után kezd visszarendeződni a gazdaság és a tőkepiac. A Covid vagy az orosz–ukrán háború kitörésekor a befektetők már tapasztaltak voltak és jól reagáltak, nem estek pánikba úgy, mint a korábbi krízisek idején, nem indult drámai kiáramlás, inkább olcsó beszállási lehetőségként tekintettek rájuk. Hozamvadászat folyik, azok, akik befektetési alapokba teszik a pénzüket, meglehetősen racionálisan viselkednek.
Ebből az is következik, hogy a befektetési alapok még mindig nem a kispénzű, tapasztalatlan ügyfeleknek valók?
Nekik is valók, nincs belépési limit, de a bankok nyilván nem bombázzák ajánlatokkal a relatíve kis megtakarítással rendelkező ügyfeleket. Magyarországon ugyanakkor speciális a befektetési alapok helyzete a lakossági állampapírok kiemelkedő aránya miatt.
Az alapokat a tudatosabb befektetők választják, akik a különféle alapok között is diverzifikálják a pénzüket. Az utóbbi időben sokat profitáltak a kötvényalapokon, most viszont leginkább a vegyes és az abszolút hozamú alapokat preferálják, mivel azoknál jók a visszatekintő hozamok is. Emiatt gondolom azt, hogy az állampapírokból kiáramló pénzekből jut a befektetési alapokba is.