Szokatlan kompromisszumokkal kezdi kormányzását a szaxofonozó és szivarozó osztrák Churchill vezette koalíció
Öthavi huzavonát követően új kormány alakult Ausztriában, a politikai centrumban elhelyezkedő, ideológiailag különböző pártokból.
Elsöprő fölénnyel vette a formálódó osztrák koalíció az utolsó akadályt: a liberális párt, a NEOS szavazásra jogosult tagsága 94,13 százalékos igent mondott a megállapodásra. Így hétfőn letehette az esküt Ausztria első hárompárti kormánya az államfő előtt a Hofburgban. A konzervatív, kereszténydemokrata néppárt (ÖVP), a szociáldemokrata párt (SPÖ) és a NEOS 14 minisztere öt hónap szünet után adhat újra irányítást a kilencmilliós országnak.
Ennyi ideig tartott, amíg a szeptember 29-ei parlamenti választás után – konfliktusok, veszekedések, cselszövések árán – körvonalazódott az új hatalom. Ha nem vált volna nyilvánvalóvá, hogy a választási győztes, a Herbert Kickl elnökölte szélsőjobboldali Szabadság Párt (FPÖ) kivezette volna Ausztriát a konszolidált Nyugat-Európából, ha nem indított volna el Donald Trump győzelme az USA-ban reakciós fordulatot, az osztrák politikusok talán még mindig alkudoznának. Alexander Van der Bellen államfő összetartásra, árnyékuk átlépésére, újra az EU élvonalába jutásra sürgette a megalakult kormány tagjait.

Az új kancellárt Christian Stockernek hívják – fizikai hasonlósága okán Churchillként emlegetik –, akinek nevére nem könnyű rálelni a közelmúlt országos politikájában. A 65 éves ügyvéd csak 2022-től az ÖVP főtitkára, egész politikai pályafutása addig az alsó-ausztriai Wiener Neustadtban folyt, ahol 30 évig volt alpolgármester. Remekül kiismerte magát a helyi politikában, fékezett politikai ambíciói azonban csak annyira hagyták karrierje kibontakozását, hogy jusson ideje a kényelmes életre, a szaxofonozásra, a legyezőhorgászatra, a szivarozásra.