Hogyan épülhetett ki észrevétlenül a BKV-s szerződések mögött álló cégnél egy adócsaló maffia?
Hatalmas számlagyár működött annak az informatikai vállalatnak az árnyékában, amely Tarlós István főpolgármestersége idején nyerte el a BKV informatikai rendszerének üzemeltetését és fejlesztését, és a munkában egészen idén június végéig részt is vett.
HVG több forrásból is úgy értesült, hogy a SYS IT Services Kft.-vel függ össze az a számlagyár, amelynek leleplezéséről július elején számolt be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A NAV bevetési egysége a Terrorelhárítási Központ segítségével országszerte nyolcvan helyszínen csapott le, 35 embert hallgatott ki, és közülük a bíróság háromnak a letartóztatását is elrendelte, miután az online számlázási rendszernek köszönhetően kiderült, hogy a gyanúsítottak az elmúlt években 19 milliárd forintnyi, részben vagy egészben fiktív számlával összesen 4 milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.
Nevek azonban nem kerültek nyilvánosságra, mindössze annyit lehetett tudni, hogy a több mint harminc tagból álló céghálózat takarítással és informatikai szolgáltatásokkal foglalkozik. A HVG információi szerint a gyanúsítotti kör tagjai a SYS IT Services Kft.-vel hozhatók kapcsolatba. Bár az adóhivatal a folyamatban lévő ügyről nem kívánt nyilatkozni, a letartóztatásokat elrendelő Győri Járásbíróság nem cáfolta az információt, és kérdésünkre válaszolva közölte, hogy az egyik gyanúsított, F. Zs. letartóztatását már meg is hosszabbították október 17-éig.
A SYS IT Services Kft. 2019. június 28-ától nyerte el a BKV informatikai üzemeltetési és fejlesztési szolgáltatásaira kiírt közbeszerzést. A fővárost akkor még Tarlós István főpolgármester irányította, a BKV elnök-vezérigazgatója pedig azóta is Bolla Tibor. A döntés már akkor is meglepő volt, részben a SYS Kft. viharos előélete miatt, részben pedig azért, mert az ágazat két tekintélyes szereplője, a T-Systems és a 4iG alvállalkozóként vett részt a munkában.