Hivatalos: a kormány még 500 ezer munkahelyet akar – öregeknek, fiataloknak és vendégmunkásoknak
Az uniós túlzottdeficit-eljárásban beadott költségvetési terv szerint a magyar kormány 500 ezer új munkahellyel számol 2030-ra. Addigra a munkaerőtartalék optimista számítás szerint is csak 250 ezer fő lesz, tehát vendégmunkások nélkül nem lehet majd betölteni az új munkahelyeket. A kormány a 20-64 éves korcsoportban nem számít a foglalkoztatottak számának érdemi növekedésére, így a fiatalok és az idősebbek (főleg nők) töltenék be az új állásokat.
A magyar kormány foglalkoztatási célkitűzése, hogy a 20-64 éves népesség foglalkoztatási rátája 2030-ra érje el a 85 százalékot – olvasható az Európai Bizottságnak benyújtott Középtávú Költségvetési-strukturális Tervben (KKT). A KKT vette át a konvergenciaprogramok szerepét az uniós eljárásrendben. A tagállamok először idén nyújtották be az előrejelzéseiket és vállalásaikat az új formában – Magyarország túlzottdeficit-eljárás alá került az évek óta túl magas költségvetési hiány miatt, így a kormány ebben a dokumentumban vázolta, milyen módon kívánja tartósan és fenntarthatóan évi 3 százalék alá szorítani az éves költségvetési hiányokat, illetve csökkenő pályára állítani az államadósságot. És egyáltalán: hogyan képzeli a magyar gazdaság jövőjét a következő években.
Ha marad a létszám, automatikusan meglesz
A 85 százalékos foglalkoztatottság elérésére tett vállalás egyszerre ambiciózus és visszafogott.
Ambiciózus egyrészt uniós összehasonlításban. A 20-64-es korcsoport foglalkoztatottsági rátája 2023-ban Magyarországon 80,7 százalék volt. Ez az egyik legmagasabb érték az EU-ban. Az uniós átlag 75,3 százalék volt. A 85 százalékot egyetlen tagállam sem érte el, az élen Hollandia állt 83,5 százalékkal. (A nem EU-tag Izlandon volt a korcsoport foglalkoztatottsága valamivel 85 százalék fölött.)
Ugyanakkor a korcsoport foglalkoztatottsági rátája Magyarországon évek óta nő – azokban az években is, amikor számszerűen csökken a foglalkoztatottság. Az ok a demográfiában keresendő:
a népességfogyás miatt a korcsoport létszáma is folyamatosan fogy.
A foglalkoztatottsági rátákból visszaszámolva 2014-ben még valamivel több mint 6 millió főből állt a 20-64-es munkaerő. 2023-ra már csak 5,67 millió főből. Ha az elmúlt évek nagyjából évi 40 ezer fős fogyását kivetítjük 2030-ra azt kapjuk, hogy
a 85 százalékos foglalkoztatottság eléréséhez elég lesz a jelenlegi szűk 4,6 millió foglalkoztatott.
Akkor ugyanis már csak nagyjából 5,4 millió főből áll majd a korcsoport teljes munkaereje.
Természetesen egyre nagyobb kihívás lesz megtartani a korcsoportban a 4,5 milliós foglalkoztatotti létszámot úgy, hogy a rendelkezésre álló munkaerő folyamatosan csökken.
Fogy a munkaképes korú népesség
A foglalkoztatás további bővítése a teljes munkaképes korú lakosságot (általában a 15-74 közötti korcsoportot szokás ide érteni) tekintve komoly korlátokba ütközik – írja mélyelemzésében a jegybank.