Afrika egyik leggazdagabb embere üzent hadat Nigériában az olajkartellnek

5 perc

2024.12.07. 12:30

Aliko Dangote korszerű finomítóval szállt szembe az olajlobbival. A kontinens legnagyobb olajtermelő országában általános az üzemanyaghiány.

Amikor a napokban a Dangote Petroleum Refinery nigériai vállalat megkezdte a finomított olajtermékek exportját több nyugat-afrikai országba, nyilvánvalóvá vált, hogy még Nigéria leggazdagabb üzletemberének sem lesz könnyű megtörnie az évtizedek óta saját zsebre játszó, befolyásos olajlobbit. A 67 éves Aliko Dangote azt követően döntött a külföldre szállításról, hogy a hazai piacon nem tudta eladni az üzemanyagot. Azt állította, hogy az illegálisan behozott olcsó és alacsony minőségű benzin és gázolaj szorította ki az új hazai naftát. Egyúttal azzal fenyegetőzött, hogy beperli a nigériai állami olajvállalatot (NNPC), amelytől részben a nyersolajat vásárolja.

Képtelen helyzet, ahogy az is, hogy a 2024. novemberi adat szerint napi 1,8 millió hordós felhozatallal – Algériát és Líbiát is bőven megelőzve – Afrika legnagyobb kőolajtermelőjének számító Nigériában évtizedek óta nincs elegendő üzemanyag. Miután az idén megkezdte a termelést Dangote 20 milliárd dolláros korszerű finomítója az ország legnagyobb városa, Lagos mellett, a nigériaiak két kérdést tettek fel: olcsóbb és elég lesz-e a benzin. Sokan azt remélték, hogy ha nem is kerül kevesebbe – hiszen Dangote világpiaci áron veszi az olajat az állami monopóliumtól és külföldről –, legalább nem kell majd órákat sorban állni a töltőállomásoknál.

Mióta az afrikai országban 1956-ban először bukkantak olajra, a kitermelés mellett mindig is elhanyagolták a finomítási és értékesítési szektort, amely az egymást követő abujai kormányok sötét üzelmeinek a fertőjévé vált – írta a londoni BBC. Az olajat az állami olajcég eladta külföldre, és onnan vásárolt finomított termékeket, ám igencsak átláthatatlan módon. Az NNPC – amelynek 7 százalékos részesedése van Dangote finomítójában – például csak öt éve közöl mérlegadatokat. A fekete földrész legnépesebb országa exportbevételeinek 90 százaléka származik a szénhidrogénekből. Nem ismert, hogy mennyi pénz folyt be és tűnt el, több botrányos hírből arra lehetett következtetni, hogy az évek során dollártízmilliárdokat sikkasztottak el. Néhány politikus, kereskedő és üzletember mesésen meggazdagodott, akikről azonban csak pletykák keringenek, konkrétumok nem – írta az Africa Oil+Gas Report című szaklap.