Külföldi egyetemre megy a gyerek - miből finanszírozzuk?
A külföldön továbbtanuló magyar diákok száma évről évre növekszik. A felkészülés adminisztratív és tanulási szakaszán túl azonban meghúzódik egy további fontos aspektusa is a továbbtanulásnak: a pénz.
Ahhoz, hogy valaki külföldön tanuljon tovább szükséges valamilyen pénzmag: ha az egyetem ingyenes, vagy csak minimális hozzájárulást ír elő, lakhatásra, étkezésre és szórakozásra akkor is költeni kell. Ha a diáknak szerencséje van, a költségek egy részét tudja valamilyen diákmunkával biztosítani, azonban ez nem fedezi a kiadások egészét.
Ehhez valamilyen formában külső segítségre van szükség: megtakarításra, szülői támogatásra vagy ösztöndíjra, de akkor sincs minden veszve, ha ezek egyike sem áll rendelkezésünkre. A következő pénzügyi szolgáltatások egyike segítséget nyújthat a nehézség áthidalására:
- Diákhitel1
- Személyi kölcsön
- Szabad felhasználású lakáshitel
A Bank360 elemzői megvizsgálták a felsorolt kölcsönöket és összehasonlították őket a hitelfelvételi követelmények és a teljes visszafizetendő összegek alapján. Ahol erre szükség volt, ott a májusi nettó átlagkeresetet, 287 ezer forintot feltételezték a hitelfelvevő személyének, illetve, hogy vállalja a jövedelemátutalást a hitelfelvétel helyére.
Opció 1: Diákhitel1
Talán kevésbé széleskörűen elterjedt az az információ, hogy a szabad felhasználási célú Diákhitel 1-et akkor is fel lehet venni, ha az igénylő nem magyarországi felsőoktatási intézményben tanul tovább. A megfelelő adminisztráción és a szokásos feltételeken túl, két további kötelezettségnek kell megfelelni a kölcsön felvételéhez.
Az első, hogy a képzés EGT-tagállamban történjen. EGT tagállamnak számítanak az Európai Unió tagállamain túl Izland, Liechtenstein és Norvégia. A második, hogy az adott felsőoktatási intézményben folytatott képzés Magyarországon elismerhető felsőfokú végzettséget adjon.
A Diákhitel1 keretében legfeljebb havi 150 ezer forintot lehet felvenni, egy tanulmányi félévben 5 alkalommal vagy félévente egy összegben. A külföldön tanulóknak ez utóbbi mód érhető csak el.
Számoljunk a hitelnél felvehető maximális összeggel, 4,5 millió forinttal. (Ezt az igénylő egy összegben veheti fel tanulmányi félévenként 5 hónapra, azaz egy félévre 750 ezer forintot kap.)
Ha ezt 15 év alatt szeretné a hiteligénylő visszafizetni, akkor havonta 30 032 forint lesz a törlesztője, a teljes visszafizetendő összeg tehát ötmillió forint körül alakul.
Mindemellett érdemes figyelembe venni, hogy a Diákhitel1 havi törlesztőrészlete függ a hitelfelvevő későbbi fizetésétől, így megfelelően magas jövedelem mellett akár ennél a 30 ezer forintnál magasabb is lehet a havi kötelező törlesztőrészlet (bruttó 500 ezer forint felett) és természetesen ez a futamidő és a teljes visszafizetendő összeg csökkenésével jár együtt.
Opció 2: Személyi Kölcsön
4,5 millió forintnál maradva, a Budapest Bank Prémium250 kölcsönével már 7,77 százalékos THM mellett fel lehet venni egy ekkora összegű hitelt, aminek a havi törlesztőrészlete 78 422 forint, a teljes visszafizetendője 5 646 384 forint.
A CIB Előrelépő Személyi Kölcsön esetén a THM 8,17 százalék, a havi törlesztőrészlet 78 632 forint, míg a teljes visszafizetendő összeg 5 661 504 forint
A Raiffeisen Személyi Kölcsön esetében pedig a kalkulátor alapján 8,64 százalékos THM mellett, 78 790 forintos havi törlesztőrészlettel és 5 717 880 forintos teljes visszafizetendő összegért elérhető már ekkora összegű személyi kölcsön. Ahogy a táblázatban is láthatjuk, az ajánlatok törlesztői között néhány száz forint a különbség, ami a visszafizetendőkben sem eredményez 100 ezer forintnál nagyobb különbséget a THM szerint sorba rendezett, első és harmadik ajánlat között.
Opció 3: Szabad felhasználású Lakáshitel
Egy 4,5 millió forintos szabad felhasználású lakáshitel már 5,85 százalékos THM-mel elérhető 10 éves kamatperiódus mellett a Bank360 kalkulátora alapján. A CIB Bank ajánlatának havi törlesztőrészlete 31 409 forint, a teljes visszafizetendő összege pedig 7 544 760 forint.
A Raiffeisen Bank ajánlatának a THM-e 6,69 százalék, a havi törlesztőrészlete 33 524 forint, a teljes visszafizetendője pedig 8 045 760 forint.
Az OTP Fix 10 Forint Jelzáloghitel esetén a THM 8,05 százalék, a havi törlesztő 36 399 forint, míg a teljes visszafizetendő összeg 8 806 560 forint.