A szólásszabadságért küzdő újságírók kapták a Nobel-békedíjat
A bizottság az orosz Dimitrij Muratovot és a Fülöp-szigeteki Maria Ressát tartotta érdemesnek a Nobel-békedíjra. Mindkettőjüket érték már halálos fenyegetések, de azt, amiben hisznek, ennek ellenére sem adták fel.
Maria Ressa és Dmitrij Muratov újságírók kapták az idei Nobel-békedíjat a szólásszabadság iránti kitartó küzdelmük elismeréseként – jelentették be pénteken Oslóban.
Az orosz Dimitrij Muratov 1993-ban alapító tagja volt a független orosz lapnak, a Novaja Gazetának, emellett évtizedek óta védelmezi a szólásszabadságot, de a munka Oroszországban egyre nehezebb körülmények között folyik.
A Nobel-bizottság szerint a Novaja Gazeta a szakmai feddhetetlensége miatt fontos információforrássá vált Oroszországban, ahol sok médium külső irányítás alatt működőik, a cenzúra is igen gyakori.
Az újság indulása óta hat munkatársát ölték meg.
A bizottság szerint a szabad, független és tényeken alapuló újságírás védelmet nyújt a hatalommal való visszaéléssel és a háborús propagandával szemben is. A szakértők meggyőződése, hogy a véleménynyilvánítás és az információszabadság hozzájárulnak ahhoz, hogy a nyilvánosság tájékozódhasson az életét, környezetét érintő ügyekről.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2021
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2021 Nobel Peace Prize to Maria Ressa and Dmitry Muratov for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace.#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/KHeGG9YOTT
A Fülöp-szigeteki Maria Ressa 2012-ben társalapítóként létrehozta a Rappler nevű médiavállalatot, amely oknyomozó újságírással foglalkozik. A Rappler több alkalommal is foglalkozott a véreskezű Fülöp-szigeteki elnök, Rodrigo Duterte drogellenes kampányával, mely során a gyilkosságoktól sem riadtak vissza.