A szólásszabadságért küzdő újságírók kapták a Nobel-békedíjat

1 perc

2021.10.08. 09:30

A bizottság az orosz Dimitrij Muratovot és a Fülöp-szigeteki Maria Ressát tartotta érdemesnek a Nobel-békedíjra. Mindkettőjüket érték már halálos fenyegetések, de azt, amiben hisznek, ennek ellenére sem adták fel.

Maria Ressa és Dmitrij Muratov újságírók kapták az idei Nobel-békedíjat a szólásszabadság iránti kitartó küzdelmük elismeréseként – jelentették be pénteken Oslóban.

Az orosz Dimitrij Muratov 1993-ban alapító tagja volt a független orosz lapnak, a Novaja Gazetának, emellett évtizedek óta védelmezi a szólásszabadságot, de a munka Oroszországban egyre nehezebb körülmények között folyik.

A Nobel-bizottság szerint a Novaja Gazeta a szakmai feddhetetlensége miatt fontos információforrássá vált Oroszországban, ahol sok médium külső irányítás alatt működőik, a cenzúra is igen gyakori.

Az újság indulása óta hat munkatársát ölték meg.

A bizottság szerint a szabad, független és tényeken alapuló újságírás védelmet nyújt a hatalommal való visszaéléssel és a háborús propagandával szemben is. A szakértők meggyőződése, hogy a véleménynyilvánítás és az információszabadság hozzájárulnak ahhoz, hogy a nyilvánosság tájékozódhasson az életét, környezetét érintő ügyekről.

A Fülöp-szigeteki Maria Ressa 2012-ben társalapítóként létrehozta a Rappler nevű médiavállalatot, amely oknyomozó újságírással foglalkozik. A Rappler több alkalommal is foglalkozott a véreskezű Fülöp-szigeteki elnök, Rodrigo Duterte drogellenes kampányával, mely során a gyilkosságoktól sem riadtak vissza.