Pályázaton keresi új elnökét a Momentum
Még lehet pályázni a Momentum elnöki posztjára: eddig az ügyvezető elnök, Orosz Anna és Donáth Anna, a párt EP-képviselője jelentkezett be, de rajtuk kívül is lehetnek még jelentkezők – derül ki körképünkből. Sűrű hónap elé néz a párt: úgy tudjuk, a listaállító küldöttgyűlés november 7-én, az elnökválasztás november 21-én lesz.
Írásban és szóban is meggyőzőnek kell lennie annak, aki a Momentum elnöke akar lenni. A tisztségre aspirálóknak pályázati anyagot kell benyújtaniuk, majd személyesen is vázolniuk kell terveiket, meggyőzni a küldötteket az alkalmasságukról, hogy a párt küldöttgyűlése kiválaszthassa közülük az ellenzéki előválasztás után lemond(at)ott Fekete-Győr András utódját. Az elnökválasztást a hvg.hu információi szerint november 21-ére tervezik, és a jelentkezési határidő – úgy tudjuk – két héttel korábban zárul.
Még lehet tehát pályázni, és lehetnek, akik az utolsó pillanatra hagyják a jelentkezést, vagy be sem számolnak róla a nyilvánosság előtt. Egyelőre két jelöltről tudni, közülük is csak egy jelentette be hivatalosan indulását: Orosz Anna elnökségi tag, aki október 10-e óta ügyvezető elnökként irányítja a pártot, miután a Momentum első és eddigi egyetlen elnöke, Fekete-Győr András az ellenzéki előválasztás két fordulója között a bizalmi szavazáson megbukott, majd lemondott az elnökségről.
Az ember, aki ott se volt: ez vezethetett Fekete-Győr András leváltásához
A Momentum miniszterelnök-jelöltjének vártnál rosszabb előválasztási szereplése, a tavaszi Partizán-interjú, a látható kampány hiánya és "az elfáradás" mellett a hvg.hu információi szerint a belső ellenzék előretörése vezetett Fekete-Győr András leváltásáig. A novemberre tervezett tisztújításon több pártelnökaspiráns is ringbe szállhat, elképzelhető, hogy női elnököt választ a Momentum.
“Úgy érzem, itt az idő, hogy mostantól elnökként szolgáljam a változást a Momentum értékei és céljai mentén" – jelentette be pár napja a Facebookon indulási szándékát Orosz Anna. A politikus az előválasztáson győztes 15 momentumos egyéni képviselőjelöltet dicsérve a saját sikerére is kitért. Budapest 2-es körzetében, a XI. kerületben – ahol ő az egyik alpolgármester – rekordmagas részvétel mellett győzött fölényesen a DK-s főpolgármester-helyettes Gy. Németh Erzsébettel szemben.
“Az elmúlt napokban sokan kerestetek meg, hogy kifejezzétek támogatásotokat, és arra biztassatok, vállaljam ezt a feladatot” – írta elnökjelölti ambícióit bejelentve Orosz, de a hvg.hu információi szerint nem ő az egyetlen, akit erősen biztattak a pártból, hogy induljon el az elnökválasztáson. Sokan győzködték a párt egyik európai parlamenti (EP) képviselőjét, Donáth Annát is, aki a hvg.hu kérdésére szerdán még azt mondta: nem zárja ki az indulását, de még nem döntött, ám csütörtökön az azonnali.hu belső fórumokra hivatkozva megszellőztette az indulását, ami után már
Donáth is megerősítette a hvg.hu-nak, hogy elindul, de mint mondta “ezt legelőbb a közösségemmel akartam megosztani”.
Arról egyelőre Donáth nem beszélt, de a munkaszervezés szempontjából fontos kérdés, hogy ha elnökké választják, lemond-e EP-képviselői mandátumáról, vagy megpróbálja a pártot jobbára Brüsszelből, a képviselői munkája mellett vezetni.
Biztosan nem indul viszont a párt másik EP-képviselője, Cseh Katalin, noha őt is győzködték. Cseh Katalin a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: “megtisztelő a megkeresés, de nem indulok az elnöki posztért”. Úgy véli, neki most EP-képviselőként van dolga, “egy szabad, igazságos, zöld és erős Európáért és Magyarországért” fog dolgozni, ráadásul nemrég választották meg a Momentumot is soraiban tudó Megújuló Európa frakció alelnökévé, amely az EP harmadik legnagyobb képviselőcsoportja.
“Biztos vagyok benne, hogy közösségünk nagyszerű elnököt választ majd, én is ugyanolyan izgalommal várom ennek a folyamatnak a végkimenetelét, mint bárki más" – tette hozzá Cseh Katalin, megjegyezve: “természetesen, ahogy eddig az előválasztási kampány során, úgy az elkövetkezőkben is minden erőmmel a kormányváltásért fogok dolgozni, aktív résztvevője és szereplője leszek a közös kampánynak”.
Nincsenek pártelnöki ambíciói a Momentum több más, ismert politikusának sem.
Hajnal Miklós elnökségi tag – aki az előválasztáson, Budapest 3-as körzetében győzött – a hvg.hu-nak azt mondta, hogy nem indul az elnökségért. Így nyilatkozott kérdésünkre Soproni Tamás VI. kerületi momentumos polgármester is. A forrásaink által korábban lehetséges indulóként emlegetett, Budakeszin önkormányzati képviselő Szemző Áron a hvg.hu-nak most azt mondta: nem indul. A pártban az “erősen kritikus szárnyhoz tartozóként” jellemzett Bárdi Zsuzsanna elnökségi tag, erzsébetvárosi alpolgármester indulására nem igazán számítanak.
Elterjedt viszont a korábbi szóvivő, Nemes Balázs indulásának szándéka is, ő azonban a hvg.hu kérdésére sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a híreket – akárhogy is, nyilván jobb esélyekkel indulna, ha egyéniben győzni tudott volna az előválasztáson Mellár Tamással szemben. Szintén hallani Vajda Viktória elnökjelölti ambícióiról, ám a párt családpolitikusa, gödi önkormányzati képviselője a hvg.hu kérdésére nem beszélt szándékairól. Annyit közölt: “a tisztújítás a Momentum belső ügye, és szeretnénk is ezt ebben a formában kezelni”.
Tény, hogy a Momentum nagyon igyekszik belső ügyként kezelni az elnökválasztást. A párt sajtóirodáján a hvg.hu kérdésére nemhogy a november 21-i dátumot nem kommentálták, de semmilyen technikai részletet sem árultak el a választási folyamatról. Azt sem tudni, hogy az elnöki pályázatokat egy külön testület bírálja-e el előzetesen, vagy majd a küldöttgyűlés, illetve az sem egyértelmű, hogy a személyes (online) meghallgatások is a teljes küldöttgyűlés előtt zajlanak-e.
Annyi biztos, hogy ugyanaz, a 84 fős küldöttgyűlés választ majd az elnökségre pályázók közül új vezetőt, amelyik októberben mintegy 70 százalékos többséggel megvonta a bizalmat Fekete-Győr Andrástól. Információink szerint azonban a testületnek lesz még más dolga is a közeljövőben, mivel úgy tudjuk,
november 7-én tartják a Momentum listaállító küldöttgyűlését, ahol eldől, hogy kiket tervez a párt felírni a közös ellenzéki listára a jövő évi választásra.
Forrásaink szerint ez a folyamat is részben az elnökválasztási előkészületekhez hasonlóan indul, hiszen a listára felkerülni kívánó momentumosoknak egy pályázati anyagban kell ajánlaniuk magukat. A küldöttgyűléslista-döntését azonban az ellenzéki együttműködés hat pártjának, plusz Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelöltnek is jóvá kell hagynia, hiszen konszenzussal állítják majd össze a közös listát. Arról azonban már előzőleg, október 24-én döntött a küldöttgyűlés, hogy a Momentum listáján Fekete-Győr András lesz az első – jövő héten a lista többi tagjáról döntenek.