Nyáry Krisztián bemutatja: Nincs se magyar, se világirodalom melegszerelem nélkül

10 perc

2022.02.04. 04:30

Hamarosan megjelenik Nyáry Krisztián Tiltott irodalom. Klasszikus irodalmi művek az azonos neműek közti szerelemről című, hiánypótló szöveggyűjteménye. Ebből szemezgettünk, és az irodalomtörténésszel hét szerzőt és művét vettük közelebbről is szemügyre. A homofóbtörvénnyel megfélemlített jogörökösök, egy katolikus folyóirat meleg szerzője, az első könyv a leszbikus kapcsolatról – ezek lesznek terítéken.

Háromezer év európai irodalmából válogat és 85 szerző művét ajánlja Nyáry Krisztián irodalomtörténész, író a február 14-én megjelenő antológiakötetében.

A Tiltott irodalom. Klasszikus irodalmi művek az azonos neműek közti szerelemről című könyv válasz a pedofíliával a homoszexualitást szándékosan összemosó, 2021-es törvénymódosításra és az ugyanezen alapuló, káros kormányzati kommunikációra.

A jogszabály ugyanis szó szerint a homoszexualitás megjelenítését tiltja a fiatal korúak számára, ezzel gyakorlatilag elzárva őket a lehetőségtől, hogy kapaszkodót találjanak az „emberi civilizáció kezdetei óta velünk élő érzelmi alaphelyzet, az azonos neműek közti szerelem megértéséhez” – fogalmaz Nyáry az előszóban.

Szöveggyűjteményében olyan lírai és prózai alkotásokat mutat be, amelyek elsősorban a szerelemről szólnak, és csak másodsorban arról, hogy két férfi vagy két nő között szövődnek.

A kötet borítója
Corvina Kiadó

Ha szigorúan ragaszkodnánk a törvény szövegéhez, akkor a 18 éven aluliaknak nem szabadna olvasniuk Szapphót, Homéroszt, Shakespeare-t vagy Thomas Mannt sem, és át kéne lapozniuk Örkény István, Márai Sándor, Janus Pannonius vagy Babits Mihály idevonatkozó alkotásait is. Az pedig világosan kiderül Nyáry Krisztián antológiájából, hogy a mai magyar fiatalságot olykor a legszebb és legfontosabb művektől fosztanák meg.

  • Dante Alighieri: Isteni színjáték

hvg360: Elsőként Dante Isteni színjátékát választottuk a kettőssége miatt. Dante a Pokolban ábrázolja a „szodomitákat”, vagyis a homoszexuálisokat, miközben érezhetően szimpatizál is velük.

Nyáry Krisztián: Dante messzemenően elfogadja, amit az egyházi tanítás mond a természetjogról, miszerint mindenki bűnös, aki nem a gyermeknemzés céljából él nemi életet. Lényegében ez van a mai magyar törvényben is, mert a homoszexualitás megjelenítésének és az öncélú szexualitás ábrázolásának a tiltása együtt, bizony ezt jelenti. Bár Danténál a Pokolban vannak a szodomiták, elbeszélőként mégis empatikus velük: azt mondja, hogy ők erkölcsileg magasabb fokon álltak életükben, mint a legtöbb firenzei, csak „szegények” idekerültek a bűnös életmódjuk miatt. Az Isteni színjátékot azért akartam megmutatni, mert látszik benne a kétfajta erkölcsiségnek a szembekerülése.

Részlet Dante Isteni színjátékából, Nádasdy Ádám fordításában
Tiltott irodalom c. könyv/Corvina Kiadó
  • Galgóczi Erzsébet: Törvényen kívül és belül