Mennyire ősállat és mennyire utánzat a most feltámasztott óriásfarkas?

6 perc

2025.04.10. 14:00

2025.04.10. 17:46

Lehet, hogy most kihalófélben lévő állatok megmentésében mutatkozhat meg a kísérlet haszna.

Igen, a Trónok harca. Persze, óriásfarkas.

Ugyanazért írjuk le ezt mindjárt a cikk elején, amiért szerintünk egy amerikai biotechnológiai startup, a Colossal Biosciences is a világsikerű fantáziasorozatra épít, beleértve azt is, hogy a film alapjául szolgáló regény írója, George R. R. Martin a mindössze négyéves Colossal befektetői és reklámarcai közé tartozik.

Szóval azért, mert így jobban hangzik.

De valójában épp úgy nem támasztották fel a sorozatból ismert – és annak idején valóban létező, nagyjából 12 ezer éve kihalt – jégkorszaki farkasokat, ahogyan minden Jurassic Park-emlegetés ellenére sem dinókat, sem mamutokat nem támasztottak föl eddig. Ez egyelőre nem is lehetséges, ahogyan a Colossal szakemberei készséggel el is ismerik.

Óriásfarkas-bébi etetése
Colossal Biosciences

Ami történt, az bizonyos szempontból még annál is kevesebb, mint amit néhány cég az utóbbi években sok pénzért kínál: elhunyt állatok pontos másának „gyártása“ klónozással. Ezt a szolgáltatást rendszerint kedvenc kutyák, macskák pótlására rendelik meg a tehetős gazdik. Ehhez szükség van használható örökítőanyagra, genomra, amely a frissen elhunyt állatokból ma már kinyerhető, de a sok tízezer éves maradványokból – legalábbis most még – nem.

Ha Faragó Tamást, az ELTE Etológiai Tanszékének tudományos főmunkatársát kérdezzük, őt „kicsit bazári látványosságra“ emlékezteti a világsajtót bejáró hír. Ennek ellenére ő is izgalommal várja a Colossal kísérletének publikációját, és megemlíti, hogy az amerikai cég tudományos tanácsadói között vannak olyan, ismert és elismert kutatók, mint Bridgett vonHoldt, a Princeton Egyetem docense.