A magyarok nagyobb része tudja, hogy a tanárok a bérükért küzdenek a sztrájkkal, és nem politikai akció zajlik
A Publicus Intézet felmérése mutatott rá erre.
A magyar lakosság mindössze 21 százaléka osztja a kormány álláspontját, amely szerint a pedagógussztrájk csak politikai hangulatkeltés a választások előtt – erre a Publicus Intézet friss közvélemény-kutatása mutatott rá, amelynek eredményeiről a Telex számolt be.
A kutatás szerint a megkérdezettek 63 százaléka úgy véli, hogy a tanárok azért kezdtek sztrájkolni, mert magasabb béreket akarnak.
Az egyetértési skálákkal dolgozó kutatás arra is rámutatott, hogy a magyar társadalom többsége, 63 százaléka tehát nem politikai, mint inkább bérharcnak látja a sztrájkot.
A pártpreferenciák alapján a kormánypártiak 46 százaléka ért egyet a fideszes állásponttal. Az ellenzékiek körében ez a kérdés kevésbé megosztó: 87 százalékuk egyetért a tanárok követeléseivel, és nem gondolja, hogy politikai akció lenne a sztrájk – ez utóbbival csupán 3 százalék tudott azonosulni a Telex szerint.
A válaszadók között, akinek általános- vagy középiskolás gyereke van, a többség – 65 százalék – azzal ért egyet, hogy nem politikai, hanem bérküzdelem a sztrájk, a kormányzati narratívával pedig a családosok mindössze 23 százaléka értett egyet.
Abban a kérdésben, hogy a tanárok sztrájkja jogos-e annak ellenére is, hogy a kormány időközben megkérdőjelezhetővé tette annak legitimását egy rendelet kiadásával, már megosztottabb a kép. A többség, a válaszadók 51 százaléka még így is jogosnak tartja a sztrájkot, 31 százalék viszont már inkább nem.
A pártpreferenciákat nézve itt is jelentős eltérések mutatkoznak: a fideszes szavazók mindössze 9 százaléka válaszolt úgy, hogy a rendelet ellenében is jogos a sztrájk, míg 70 százalékuk úgy, hogy inkább nem az. Eközben az ellenzéki szavazók 93 százaléka úgy látja, hogy a munkabeszüntetés inkább jogos a hatályos rendelettel szemben is.