Szlovákia az EU-val egyeztetve vásárol orosz gázt
Legalábbis a miniszterelnök erről írt a Facebookon. Előtte gazdasági minisztere azt mondta egy tévéműsorban, hogy inkább fizetnének rubellel is a gázért.
Szlovákia az EU-tagországokkal egyeztetve vásárol földgázt Oroszországtól – közölte Eduard Heger szlovák miniszterelnök vasárnap éjjel a Facebookon. Előzőleg Richard Sulík, gazdasági miniszter egy vasárnap esti tévés vitaműsorban még arról beszélt, hogy Szlovákia szükség esetén inkább vállalja a Moszkva által támasztott fizetési feltételeket, és rubelben egyenlíti ki az orosz gázimportot, mintsem ártson saját gazdaságának.
„Nem szabad, hogy elzárják a gázt. Ezért azt mondom: ha a feltétel az, hogy rubelben fizessünk, akkor rubelben fogunk fizetni, még akkor is, ha egyeseknek ez túl gyakorlatias álláspontnak tűnik” – mondta Sulík a közszolgálati tévében.
A szlovákok hajlandóak rubelben fizetni az orosz gázért
A szlovák gazdaság nem mondhat le teljes mértékben az orosz gázról - mondta az ország gazdasági minisztere.
A miniszterelnök pedig azt írta: Szlovákia az EU-tagországokkal egyeztetve vásárol gázt Oroszországtól. Éppen a mi kérésünkre kezdődött el a koordináció az orosz gáz behozatalát érintő uniós fizetésekkel összefüggésben.
Ebben a helyzetben is kulcsfontosságú az egység, és kitartunk a szerződésbeli feltételek tiszteletben tartása mellett az eurós fizetések vonatkozásában.
Szlovákia gázimportjának jelenleg 85 százaléka származik Oroszországból.
Vlagyimir Putyin orosz elnök március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben „barátságtalannak„ minősített országoktól – köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától – csak rubelben fogadják el a földgáz árát. Ezt az Európai Unió és a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 országcsoport tagjai is visszautasították, de végül kiderült, továbbra is euróban vagy dollárban fizethetnek:
Putyin: Péntektől rubelszámláról kell fizetni a gázért
Aláírta Vlagyimir Putyin az Oroszországgal szemben barátságtalan országokkal folytatott földgáz-kereskedelem szabályairól szóló rendeletet, amely a szerződések alapján rubelalapú fizetési rendszert ír elő. Mindeközben Olaf Scholz szerint az európai vállalkozások továbbra is euróban vagy dollárban fizetnek a gázért. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy euróban vagy dollárban elutalják a pénzt, amit Oroszországban átváltanak rubelre.