Fülke: „Most isszuk meg a levét a jóléti költekezésnek”
Úgy járt a kormány, mint az az ember, aki az utolsó fillérig elkölti a hitelkártyáján lévő pénzt abban bízva, hogy innentől majd törleszt, ám elveszti az állását. A kormány a tavaly meghirdetett 1100 milliárdos kiadáscsökkentéssel nullára hozta ki a választási osztogatást, csakhogy beütött a háború, és elszálltak az energiaárak, ezért nincs fedezete a rezsicsökkentésnek. Most mindenkinek szembejött, hogy annak fenntartása mekkora áldozatot jelent – hangzott el a Fülkében.
800 milliárd forintot szed be a kormány az extraprofitadóból. A bankszektor, az energiaszektor, a biztosítói piac, a légitársaságok, a távközlési cégek, a gyógyszerforgalmazók és a kiskereskedelem is fizeti majd a sarcot.
A kormány azt ígérte, hogy az intézkedés nem érinti majd az embereket, kivéve azokat, akik repülnek. Ezzel vége a diszkontrepülésnek? Vagy csak a drágább jegyet vásárlókat érinti majd az emelés? A többi szektor tényleg nem fogja tovább hárítani a plusz adót? Efelől vannak kétségeink.
Hiába tátonghat óriási lyuk a költségvetésben, a kormány egyelőre tartja magát az árstopokhoz is. Ugyan itt is komoly szigorítást jelentettek be, hiszen mostantól csak magyar rendszámú autók tankolhatnak a piacinál jóval olcsóbb áron, van azonban egy újítás is: a benzinkutakon a kormány bevetette a Rogán-trükköt, a magyar vásárlót minden vásárlása alkalmával szembesítik azzal, hogy a kormánynak köszönhetően mennyi pénzt spórolt.
A Fülke témája az volt, ezek az intézkedések elegendők lesznek-e ahhoz, hogy a költségvetés egyensúlyát és a lakosság elégedettséget is megőrizzék, de arról is beszéltünk, milyen következményekkel jár, hogy a kormány minden körülmények között ragaszkodik a rezsicsökkentéshez, és miért kellett mindezt háborús veszélyhelyzetként előadni.