Az egész világnak fájhathatnak a Tajvannal szembeni új kínai szankciók

1 perc

2022.08.03. 14:37

Peking beszünteti a citrusfélék és halak importját a szigetről, de ami még súlyosabb, nem szállít többé homokot Tajvanra.

Kereskedelmi szankciókat vezetett be Kína Tajvan ellen Pelosi látogatása miatt – írja a CNN. Egészen eddig Kína volt Tajvan legnagyobb kereskedelmi partnere, a két fél csak tavaly 273 milliárd dollár értékben cserélt árut és ez a forgalom Tajvan teljes kereskedelmének mintegy 33 százalékát tette ki. Most azonban Peking beszünteti a citrusfélék és halak importját a szigetről, de ami még súlyosabb, nem szállít többé homokot Tajvanra. Ez utóbbi azért érzékeny veszteség a szigetországnak, mert Tajvan talán legfontosabb exportcikkét az ott gyártott mikrocsipek jelentik, ezeknek alapját viszont egy, magas szilícium tartalmú, homokfajtából nyerik ki. Az ügy jelentősége túlmutat a két ország kapcsolatán, hiszen Tajvan világelső a mikrocsipek exportjában, amitől globálisan nemcsak az autóipar, de számos más iparág is függ.

A kínai hatóságok a kártevők távoltartásával és a Covid terjedésének megakadályozásával indokolják a citrusfélék importjának betiltását, viszont a homokkivitel leállítását már nagyon nehéz efféle intézkedésekkel magyarázni. A kereskedelmi zsarolás régi fegyvere Pekingnek a Tajvannal szembeni konfliktusában, tavaly például már megtiltotta a szigetről származó ananász behozatalát, ezt követte az alma, majd a tajvani sügér importjának leállítása.

A két ország közötti alapjáraton sem szívélyes viszony az utóbbi években vált egyre feszültebbé. Nem használt neki a Donald Trump amerikai elnök által Kína ellen indított kereskedelmi háború csak úgy, ahogyan az sem, hogy a republikánust váltó demokrata kormányzat pedig folytatta azt. Fokozza a régióban tapasztalható idegességet az orosz-ukrán háború is, illetve az is, hogy pont akkor látogatott a szigetre Nancy Pelosi amerikai házelnök, amikor küszöbön áll a kínai kommunista párt 20. kongresszusa, ahol szóba kerülhet a párt és az ország vezetésének átstrukturálása is. Hszi Csin-ping elnök szeretne magának egy harmadik ciklust is biztosítani a hatalomban, ehhez viszont arra lesz szüksége, hogy magát egy erős és agilis vezetőnek pozícionálja, ennek viszont árthat, ha enged az amerikaiaknak.